facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Noc vědců se blíží. Letos kompletně online a s programem pro neslyšící

26. 11. 2020
Noc vědců se blíží. Letos kompletně online a s programem pro neslyšící

Letošní online Noc vědců vrcholí v pátek 27. listopadu 2020, ale jednotlivé programové položky budou na webu nocvedcu.cz dostupné i v následujících týdnech. Program s tématem Člověk a robot nabídnou nejen vysoké školy, ale také vědecká a výzkumná centra nebo hvězdárny či planetária po celé ČR. Nově bude připravený program pro neslyšící a připojí se i Eurocentra.

Noc vědců 2020

Pro pro rok 2020 se do Noci vědců zapojí více než 100 institucí, které předvedou vědu formou online přednášek, diskuzí, soutěží, virtuálních workshopů a prohlídek. Přesunutí do online prostoru pojala každá instituce trochu jinak, a proto je škála programu skutečně rozmanitá. Jeho velká část bude k dispozici právě na stránkách nocvedcu.cz. „Letošní práce na informačním systému a webu byla obzvlášť náročná. I když jsme tušili, že Noc vědců neproběhne v klasickém režimu, při prvotních přípravách jsme nepočítali, že bude nakonec kompletně online. Z původního průvodce po fyzických místech se tak stává online platforma, na které budou moci uživatelé dychtící po vědě zhlédnout stovky obsahových položek. A to i těch, na které by se při fyzickém konání z důvodu vzdálenosti pravděpodobně nepodívali. Protože je navíc nereálné zhlédnout veškerý obsah během chvíle, budou mít možnost navštívit online platformu nejen v pátek 27.11., ale i následující týdny,“ upřesňuje vedoucí týmu vývojářů Lukáš Novák.

Část programu spustí některé instituce živě na svých platformách, kterými jsou například facebook, instagram nebo youtube. Takovéto položky jsou na webu označené štítkem „live“.

Organizátoři věří, že vzniklý online materiál nebude sloužit jenom nadšencům pro vědu a stálým návštěvníkům Noci vědců, ale využijí ho i pedagogové základních a středních škol jako doplňkový výukový materiál při distanční výuce, kterou velká část studentů škol v tuto chvíli má.

Novinkou pro letošní rok bude i desítka videí přeložena do znakového jazyka - této výzvy se chopil Ústav jazyků a komunikace neslyšících Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. „V tuto chvíli jsme v intenzivním kontaktu s několika překladateli, kteří si konkrétní tematická videa sami vybírali. Na webu pak máme štítek Neslyšící a podle něj si návštěvníci s tímto handicapem dokáží vyfiltrovat program napříč celou republikou. Jsme šťastní, že se nám právě tahle spolupráce podařila dotáhnout do konce,“ uvádí Jitřenka Navrátilová, manažerka národního koordinátora.

Noc vědců jako nandnárodní záležitost

Noc vědců v pátek 27. listopadu odstartuje v celé Evropě pod značkou European Researchers´ Night, a protože se i České republice podařilo dostat se na tuto pomyslnou pořadatelskou mapu, připojí se programově i Eurocentra, která poskytují informace o EU pro širokou i odbornou veřejnost. „Do programu Noci vědců jsme se zapojili především s cílem zprostředkovat poučení a zábavu rodinám s dětmi. Proto nabízíme celou řadu aktivit jako kvízy, soutěže či Actionbound, putování po zajímavých místech s plněním úkolů,“ přibližuje Ludmila Johnová, vedoucí Oddělení pro Eurocentra z Úřadu vlády ČR.

Noc vědců je vědecko-popularizační akce konající se od roku 2005 po celém Česku. Dvouletá práce lídra a národního koordinátora Noci vědců v ČR Ostravské univerzityVysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava přinesla další výsledky. Kromě zařazení do evropské struktury organizací pořádající European Resarchers’ night, získali koordinátoři také finanční grant H2020-MSCA-NIGHT-2020, označovaný jako Marie Skłodowska-Curie actions.

Na co konkrétně se můžete těšit?

Na Univerzitě J. E. Purkyně v Ústí nad Labem si toho připravili opravdu hodně. V centru pozornosti tentokrát bude Youtube kanál UJEP. Je však třeba upozornit, že na videa s relevantní tematikou se dostanete pouze s konkrétním odkazem, který získáte v profilu ústecké univerzity na www.nocvedcu.cz. 27. listopadu od 19:00 do cca 21:00 se zde uskuteční streamovaná živá panelová diskuze odborníků na téma Digitalizace společnosti. Na otázky moderátora Aleše Vlka budou odpovídat zástupci nejrůznějších oborů lidské činnosti - k problematice digitalizace společnosti se vyjádří z pohledu svého odborného zaměření (antropologie, autonomní mobilita, psychologie, AI ve zdravotnictví, ekonomika a byznys, umění, informatika a datová analýza a další).

Pozadu s programem nezůstává ani Univerzita Karlova. Bohatý program na téma Člověk a robot, skládající se z předtočených videí a celkem šesti živých streamovaných přenosů, vám přichystaly desítky vědců a vědkyň ze 14 fakult Univerzity Karlovy, studentů zapojených do projektu Science Slam, a dokonce i hosté z Varšavské univerzity. Program Univerzity Karlovy budete moci sledovat webu Noci vědců, YouTube kanále UKFacebooku UK. Veškerý obsah bude následně k dispozici na YouTube kanále Univerzity Karlovy.

Obě zmiňované univerzity a desítky dalších institucí si toho ale připravily mnohem více. Kompletní program najdete zde.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Zdroj: OSU a UJEP

 

« Březen 2024 »
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4
29 30 31