Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ministerstvo dopravy společně s agenturou CzechInvest a dalšími partnery připravilo již třetí ročník festivalu kosmických aktivit Czech Space Week, který se letos kvůli aktuální situaci šíření koronaviru uskuteční v online podobě, a to ve dnech od 6. do 14. listopadu 2020.

czech space week

Třetí ročník festivalu věnovaného vesmírným technologiím, kosmickému vzdělání i businessu nabídne bohatý program pro všechny fanoušky vesmíru. Zájemce čeká týden plný online přednášek, panelových diskuzí a živých vysílání, které oslaví vesmírné úspěchy v Evropě i v České republice a seznámí návštěvníky s novinkami na poli kosmického průmyslu a vědy.

Festival nabídne program pro děti i studenty

Dopolední program čtyř dnů bude určený pro děti. Mohou se těšit na zábavné přednášky i experimenty. Dozví se informace o naší sluneční soustavě a poznají i zákonitosti programování mikropočítačů na Mezinárodní vesmírné stanici. Učit se budou o exoplanetách a kometách.

Pro studenty a absolventy vysokých škol je mimo jiné nachystaná panelová diskuze. Dozví se, jak se mohou zapojit do kosmických aktivit v České republice i zahraničí. Zjistí, že pro zapojení do vesmírných aktivit není nutné studium kosmického inženýrství, ale možnosti mají i studenti informatiky, strojírenství, ale i třeba biologie nebo psychologie. V panelové diskuzi vystoupí mladí lidé, kteří pracují ve výzkumu, založili startup, absolvovali stáž v Evropské kosmické agentuře nebo se vydali do českých kosmických firem.

Studenti se mohou také přihlásit do online hackathonu Act in Space. V rámci soutěže budou účastníci během dvou dní řešit výzvy kosmických organizací a firem z oblastí vesmírných technologií, satelitních dat a high-tech patentů i metod vzdělávání. S řešením úkolů jim budou pomáhat mentoři z oblasti byznysu i technologií. Vítězové si odnesou hodnotné ceny.

Ženy ze “spacu”se podělí o své příběhy

České ženy pracující ve vesmírném sektoru se představí v panelové diskuzi a podělí se o své příběhy a zkušenosti. Mezi představitelkami této cesty se objeví vědkyně působící v Čechách i zahraničí, ale i žena pracující v evropské satelitní agentuře ESA.

Uplatnění firem ve vesmírných technologiích

Pro firmy bude připraven blok Gate2Space, ve které se dozví o možnostech zapojení do programů Evropské kosmické agentury. Kosmický sektor totiž nabízí mnoho špičkových technologií pro více průmyslových odvětví, jakými jsou například automotive, strojírenství, nanotechnologie či energetika.

Důležitou součástí celého týdne budou přednášky vědců z Akademie věd České republiky, kteří představí českou stopu na misích Solar Orbiter nebo LISA. Zazní bližší informace o výzkumu Slunce, ale i černých dírách nebo výzkumu Marsu a rudých skřítcích. I české firmy představí svůj podíl na mezinárodních misích, jakými jsou například mise HERA nebo PLATO a mnoha dalších zajímavých projektech.

Dalším velkým tématem budou kosmické startupy inkubované v business akcelerátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC Prague. Řeč bude o tom, jak se kosmické technologie dají využít na Zemi a jak se malé začínající české firmy podílejí na kosmických aktivitách. Panelové diskuze se uskuteční také na téma spolupráce průmyslu a vědy na poli kosmických aktivit nebo na téma družic a jejich užitku pro planetu Zemi.

 

Termíny a možnosti registrace na zmíněné akce najdete zde.

Celý program již brzy najdete na webu Czech Space Week.

 

Zdroj: Czech Space Week

redakčně upraveno

 

  • Zdroj: Czech Space Week
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
  • Datum od: 6.11.2020
  • Datum do: 14.11.2020
Kategorie: Akce
 

Kalendář akcí