Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Online. Toto slovo bude mít letos v názvu 55. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc, který pořádá Univerzita Palackého a který se uskuteční v první polovině října. Připravovat filmový festival v době pandemie znamená adaptovat se. AFO proto spojilo síly s Českou zemědělskou univerzitou v Praze a jejím Film Festem a společně připravují online přehlídku vědeckého filmu.

Oba festivaly jsou zaměřené na vědu a poznání, a proto se rozhodly vědě naslouchat a maximálně se přizpůsobit nastalé situaci. Pro filmové fanoušky je připravena online festivalová platforma i série promítání napříč Českem. Vedení obou festivalů, které navázaly úzkou spolupráci, se rozhodlo k transformaci letošní festivalové podoby tak, aby předcházela rizikům šíření nákazy a zároveň svým fanouškům nabídla jedinečný divácký zážitek plný vědy a poznání. Obě akce jsou navíc navázány na univerzitní prostředí, které nemůže riskovat ohrožení bezpečnosti svých studentů ani široké veřejnosti.

AFO

Od 1. do 15. října se tak uskuteční online festival ve stylu vědeckého Netflixu. Ten bude probíhat na nově vznikající platformě www.watchandknow.cz. Diváci zde najdou populárně-vědecký soutěžní výběr AFO55 i na živé vědy zaměřené snímky ze soutěže ČZU Film Festu. Nebudou chybět ani přednášky a filmové úvody, které budou streamovány online, a diváci budou moct posílat své dotazy na hosty z řad vědců a filmařů.

„Od zrušení dubnového termínu AFO55 jsme připravovali obě verze, online i klasickou. Postupem času jsme však došli k tomu, že chceme být v našem jednání zodpovědní. Dělat festival v jeho tradiční podobě by letos bylo velmi rizikové a okleštěná verze bez zahraničních hostů, doprovodného programu, koncertů a živého města jednoduše není to pravé AFO. Zároveň děláme vše pro to, aby letošní online adaptace byla plnohodnotným zastoupením a originálním zážitkem,“ vysvětlil festivalové změny ředitel AFO Jakub Ráliš.

Po akreditování se budou diváci moct dívat celé dva týdny na všechny snímky zdarma. Platforma bude fungovat celoročně a pravidelně přinášet nové vědecké dokumenty. Ty budou divákům během roku k dispozici za malý poplatek určený na pokrytí práv k filmům.

„Milovníci kinosálů a živých projekcí nemusí smutnit. Academia Film Olomouc ve spolupráci s ČZU připravuje sérii AFO Kino, která přinese ty nejlepší snímky do kin a dalších sálů napříč republikou. Cílem je podpořit kina, která pandemií velmi utrpěla. Zároveň chceme nabídnout divákům skvělé vědecké dokumenty, které běžně v distribuci nejsou,“ uvedl ředitel odboru vnějších vztahů ČZU Jakub Kleindienst.

První projekce se uskuteční v olomouckém kině Metropol od 1. do 4. října a představí festivalové premiéry. AFO Kina pak budou pokračovat od 5. do 8. října v pražských kinech Edison a Přítomnost. Na další projekce v průběhu celého roku se diváci mohou těšit ve Zlíně, Ostravě, Šumperku a dalších místech. Jejich výčet včetně termínů bude průběžně zveřejňován.

Jak ale připomínají organizátoři, projekce i termíny se vždy přizpůsobí aktuální koronavirové situaci. Kina budou dodržovat vládní nařízení a všechna nezbytná hygienická opatření, aby byly projekce bezpečné.

 

Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci

  • Zdroj: Univerzita Palackého v Olomouci
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: Akce
 

Kalendář akcí