Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Od 20. do 26. března 2023 se budou v Brně již po šesté konat Dny elektronové mikroskopie. Elektronová mikroskopie je moderní a velmi výkonná zobrazovací technologie, která vědcům umožňuje nahlížet do nanosvěta. Používá se v celé řadě oborů, mimo jiné v materiálové vědě, biologii, chemii a nanotechnologiích.

Elektronová mikroskopie je základním nástrojem pro vědce a výzkumníky, kteří potřebují studovat strukturu a vlastnosti vzorků na atomární a molekulární úrovni.

Brno je jedním ze tří světových center elektronové mikroskopie a více než třetina všech elektronových mikroskopů světa pochází právě z Brna. V Brně vyrobené elektronové mikroskopy používá kromě tuzemských výzkumných center například NASA nebo Harvardská univerzita. Nahlédnout do nanosvěta pomocí elektronových mikroskopů je dechberoucí zážitek nejen pro vědce!

Dny elektronové mikroskopie každoročně přilákají spoustu zvídavých zájemců vědy a techniky, studenty a studentky nebo rodiny s dětmi, které hledají nevšední edukativní zážitek. Návštěvníci budou mít unikátní možnost dostat se do jinak nepřístupných špičkově vybavených laboratoří a seznámit se se zajímavostmi mikrosvěta, nebo zjistit, jaké to je v tomto oboru pracovat.

Pokud se rozhodnete Dny elektronové mikroskopie oslavit s námi na CEITECu Masarykovy univerzity v bohunickém kampusu, nemine vás osobní seznámení s jedním z našich nejunikátnějších přístrojů – Kryoelektronovým mikroskopem s názvem Titan Krios. Kryoelektronová mikroskopie (zkráceně kryoEM) je moderní sofistikovaná technologie používaná k určení trojrozměrných struktur biologických molekul, jako jsou proteiny a viry. Tato technologie je schopna dosáhnout nebývalého rozlišení až na úroveň jednotlivých atomů. Je užitečná zejména při studiu velkých a složitých molekulárních sestav, které je obtížné zachytit jinými technologiemi a dokáže odhalit i dynamické strukturní změny.

Technologie KryoEM způsobila doslova revoluci v oboru strukturní biologie a umožnila vědcům získat nové poznatky o fungování buněk a o předtím neznámých mechanismech mnoha chorob. A právě mikroskop Titan Krios sehrál významnou roli v rozvoji této technologie. Vzorky se do tohoto mikroskopu vkládají zmražené, aby se zachovala jejich přirozená struktura. Pořizovaní cena mikroskopu Titan Krios se pohybuje v řádech několika milionů EUR a jeho údržba je také velmi nákladná. Zkušení technici dokáží pomocí mikroskopu Titan Krios určovat neznámé struktury jednotlivých proteinů nebo virů. Vědci a vědkyně z CEITEC MU dokázali pomocí kryoEM vyřešit strukturu několika doposud neznámých virů a jejich unikátní expertíza je v mezinárodní virologické komunitě velmi uznávaná.

Centrální laboratoř Kryoelektronové mikroskopie a tomografie se v sobotu 25.3. od 12.00 do 16.00 hodin zcela výjimečně otevře na jedno celé odpoledne veřejnosti a návštěvníci si boudou moci na vlastní oči prohlédnout unikátní mikroskop Titan Krios, ale také 3D modely virů, které vědci a vědkyně z CEITECu vyřešili pomocí této unikátní technologie. Prohlídky se konají každou celou hodinu a začínají ve 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00 hodin. Maximální kapacita jedné prohlídky je 20 osob.

Návštěva laboratoří Kryoelektronové mikroskopie je možná jen pro registrované návštěvníky. Dostavte se, prosím, na CEITEC Masarykovy univerzity (vchod z ulice Studentská) 15 minut před rezervovanou přednáškou.

 

Zdroj: CEITEC

 

  • Zdroj: CEITEC
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
  • Datum od: 20.3.2023
  • Datum do: 26.3.2023
Kategorie: Akce
 

Kalendář akcí