Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Po roční odmlce se na Přírodovědecké fakultě Ostravské univerzity (PřF OU) 12.–14. 4. znovu uskuteční Mezinárodní matematická soutěž Vojtěcha Jarníka. Už po jednatřicáté nabídne soupeření matematiků z Česka i zahraničí. Na své soutěžní začátky se do Ostravy vrátí zavzpomínat i Vít Pískovský, který Jarníkem prošel coby středoškolák a dnes působí na prestižní Oxfordské univerzitě.

Katedra matematiky Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity 12.–14. dubna po roční odmlce znovu uspořádá prestižní Mezinárodní matematickou soutěž Vojtěcha Jarníka. I díky podpoře statutárního města Ostrava tak už po jednatřicáté mezi sebou změří síly nadaní matematici z Česka i zahraničí.

„Aktuálně máme přes sedmdesát registrovaných soutěžících z hned dvacítky univerzit napříč Evropou. Konečná čísla se ještě mohou mírně změnit, protože nám registrace běží do pátku 5. dubna. Kromě českých zástupců tak ve startovním poli nebudou chybět ani Španělé nebo Švédi,“ přibližuje za organizační tým Jan Šustek. Na soutěžící v Ostravě tradičně čeká soupeření ve dvou kategoriích. Matematici musejí v průběhu soutěže na Hladnově zvládnout hned čtyři matematické úlohy, které vybírají porotci ze zaslaných návrhů zúčastněných univerzit.

„Příprava bude náročná a na porotce čeká po roční odmlce znovu nelehký úkol najít ty nejvyváženější příklady. Zadání obvykle obsahuje jeden příklad lehčí, jeden těžší a dva středně těžké. Dále by ty příklady měly být z různých oborů matematiky, tak aby tam nebyly například tři příklady z algebry. Mnohé sice záleží na předsedovi mezinárodní poroty, ale konečné rozhodnutí má samotná porota. Nejde nám o to vyděsit soutěžící zadáními, protože chceme, aby na soutěžení u nás rádi vzpomínali a nepronásledovaly je noční můry z toho, jak před lety nezískali v soutěži v Ostravě ani bod,“ vysvětluje za organizační tým zakladatel soutěže Jaroslav Hančl.

Letošní ročník soutěže bude ve znamení jednoho velkého návratu. Kromě soutěžení totiž na účastníky čeká také přednáška ostravského rodáka Víta Pískovského (sobota 13. dubna od 16. hodiny), který aktuálně působí na prestižní Oxfordské univerzitě.

„Jsem moc rád, že na naši nabídku Vítek kývl. Ne proto, že jsem byl u jeho prvních matematických krůčků, ale zejména proto, že si před lety sám vyzkoušel roli soutěžícího a dnes může začínajícím matematikům naplno demonstrovat, kam až se můžou dostat, pokud budou chtít. Věřím, že ve své přednášce nám všem dokáže, že bez matematiky není velké vědy, a na příkladech ze světa biologie přiblíží, do čeho všeho se může promítnout teorie náhodných matic nebo parciální diferenciální rovnice,“ uzavírá za organizační tým docent Jan Šustek.

Po sobotním soutěžním a přednáškovém dni budou mít soutěžící v neděli dopoledne (14. dubna) prostor pro své námitky k hodnocení svých výsledků porotou. Nejlepší soutěžící pak budou vyhlášení na závěrečném ceremoniálu, který startuje v 15 hodin na Hladnově (Chittussiho 10).

Mezinárodní matematická soutěž Vojtěcha Jarníka vznikla v roce 1991 na základě iniciativy profesora Jaroslava Hančla, který tak navázal na dřívější tradici již neexistující mezinárodní soutěže ISTAM. I díky zachované kontinuitě je dnes ostravské klání nejstarší matematickou soutěží pro studenty vysokých škol v Evropské unii.

Program soutěže: https://vjimc.osu.cz/programme

Místo: Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity, Chittussiho 10, 710 00 Slezská Ostrava

 

Zdroj: Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity 

  • Zdroj: Ostravská univerzita
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
  • Datum od: 12.4.2024
  • Datum do: 14.4.2024
Kategorie: Akce
 

Kalendář akcí