V týdnu od 15. do 21. března 2021 se uskuteční další ročník festivalu Týden mozku, který pořádá Akademie věd ČR. Aktuální, již 22. ročník festivalu, proběhne online a nabídne tradičně řadu přednášek a aktivit pro odborníky i širokou veřejnost. Letos se k festivalu opět připojí olomoucká Pevnost poznání.
Týden mozku je festival nejnovějších objevů a trendů ve výzkumu mozku a neurovědách, který je součástí Brain Awareness Week (BAW) – celosvětové kampaně na zvýšení povědomí veřejnosti o úspěších a přínosech výzkumu mozku. Tradici Týdne mozku v České republice inicioval a založil český neurovědec profesor Josef Syka v roce 1998.
Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci proběhne letošní ročník kompletně online. Přednášky budou vysílány živě na Facebooku a YouTube kanále Akademie věd ČR. O možnost zeptat se vědců na cokoli, co vás k tématu bude zajímat, nepřijdete. Po přednáškách bude vždy následovat moderovaná diskuze, na níž budete mít možnost se přednášejících ptát. Díky online formátu bude většina přednášek dostupná ze záznamu.
„V přednáškách budou naši přední odborníci informovat o tom, co nového se událo u nás a ve světě ve výzkumu mozku a jeho onemocnění,“ zve na festival Josef Syka. „Mnozí z nich připojí i aktuální informaci o tom, jak covid-19 ohrožuje činnost našeho mozku a jaké jsou dlouhodobé následky pandemie na naši nervovou a duševní činnost.“
Do festivalu se zapojí také olomoucká Pevnost poznání. Tým popularizačního centra Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci natočil ve spolupráci s vysokoškolskou pedagožkou a lektorkou paměti Ivanou Fellnerovou čtyři přednášky, které budou mít premiéru na YouTube v sobotu 20. března v 8 hodin.
„Popíšeme vlastnosti neuronu jako základní funkční jednotku nervového systému člověka. Dozvíme se, jak svoje neurony hýčkat, ale také, jak jim neubližovat, abychom co nejvíce zpomalili jejich přirozený úbytek,“ prozradila Ivana Fellnerová.
Kompletní program Týdne mozku zveřejní Akademie věd ČR v pondělí 8. března 2021 na webu Týden mozku. Přednášky Pevnosti poznání budou dostupné zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (SA)
Zdroj: Akademie věd ČR, Univerzita Palackého v Olomouci
- Zdroj: Vědavýzkum.cz
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Datum od: 15.3.2021
- Datum do: 21.3.2021