Chemie a její příbuzné obory se budou skloňovat ve všech pádech na letošním 76. Sjezdu chemiků, který pořádá ostravská pobočka České společnosti chemické a od 26. do 29. srpna 2024 jej bude hostit Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.
Zájemci o účast na odborném setkání výzkumníků, pedagogů i zástupců firem z ČR i Slovenska se mohou registrovat do konce června.Těšit se mohou například na přednášky jaderné inženýrky Dany Drábové, respektovaného lékaře a neuropatologa Františka Koukolíka a řady dalších.
„Konference umožňuje vědcům a výzkumníkům nejen prezentovat své nejnovější objevy či výzkumné projekty, ale rovněž diskutovat o aktuálních trendech v chemii, nových přístupech či technikách. Své produkty, služby a inovace, které jsou výsledkem chemického výzkumu a vývoje, mohou představit firmy a průmyslové subjekty. Sjezd tak poskytuje příležitost k navazování kontaktů mezi odborníky z akademické sféry, průmyslu a vzdělávacích institucí, a to je trend, který na VŠB-TUO považujeme za velmi důležitý. Proto jsme rádi, že se akce po deseti letech opět uskuteční právě na naší univerzitě,“ uvedla za pořadatele Kamila Kočí z Institutu environmentálních technologií a ostravské pobočky České společnosti chemické.
Program konference bude rozdělen do několika sekcí od analytické, přes organickou a anorganickou chemii až po materiálovou chemii, chemické vzdělávání a historii chemie či průmyslovou chemii. Plenární přednášky obsáhnou široké spektrum témat. O Panoramatu umělé inteligence bude hovořit František Koukolík z Thomayerovy nemocnice v Praze Krči, využití chemických metod při vizualizaci latentních daktyloskopických stop přiblíží Jiří Straus z VŠCHT Praha, Dana Drábová ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost se zaměří na jaderné technologie, přírodní psychedelické látky v léčbě duševních chorob představí Martin Kuchař z VŠCHT. Přednášku s názvem Od šípového jedu k Novičoku pronese Dušan Trefilík z Univerzity obrany v Brně a slovenskou vědu zastoupí Monika Jerigová z Univerzity Komenského v Bratislavě s prezentací o chemické a prostorové charakterizaci pomocí hmotnostní spektrometrie sekundárních iontů.
Na organizaci se kromě ostravské pobočky České společnosti chemické, VŠB-TUO a Ostravské univerzity podílí také Slovenská chemická společnost. Bližší informace naleznete na stránkách Sjezdu chemiků.
Text: Martina Šaradínová
Zdroj a foto: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
- Zdroj: Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Datum od: 26.8.2024
- Datum do: 29.8.2024