Pražský hrad zve na vědecko-popularizační přednášky z cyklu Věda na Hradě. Akce se koná ve středu 2. října 2024 od 18 hodin v prostorách Nejvyššího purkrabství. Přednášející bude Lenka Zdeborová, profesorky fyziky a informatiky na École Polytechnique Fédérale de Lausanne ve Švýcarsku.
Jednou z nejfundamentálnějších otázek dnešní vědy je, které výpočetní problémy jsme schopni vyřešit pomocí počítače v realistickém čase. Na detailním porozumění této otázky závisí pokrok v mnoha oborech, např. umělé inteligenci či informačních technologiích. V přednášce Lenka Zdeborová přiblíží, jak takové výpočetně složité problémy vypadají, a představí metody teoretické fyziky, které jsou používány ke studiu jejich složitosti. Ukáže také, jak fyzikální koncepty jako fázové přechody pomáhají vymezit složitost problémů, rozlišujíce mezi těmi, které jsou počítači řešitelné snadno, a těmi, pro které dosud efektivní algoritmy neznáme. Představí i klíčové koncepty v této oblasti a ukáže, jaký vliv mají na pokrok ve vývoji nových výpočetních postupů a algoritmů. Zaměří se také na důsledky pro porozumění fungování umělých neuronových sítí či přesnějšího zpracování obrazu v medicíně.
Lenka Zdeborová je profesorkou fyziky a informatiky na École Polytechnique Fédérale de Lausanne ve Švýcarsku, kde vede Laboratoř statistické fyziky výpočetních problémů. Ve svém výzkumu aplikuje koncepty ze statistické fyziky na problémy ve strojovém učení, zpracování signálů, statistice či optimalizaci. Svým multioborovým přístupem boří hranice mezi teoretickou fyzikou, matematikou a informatikou. Doktorát z fyziky získala na Université Paris-Sud a Univerzitě Karlově v Praze. Dva roky strávila v Los Alamos National Laboratory jako postdoktorandská stipendistka; poté deset let pracovala jako výzkumnice v Centre national de la recherche scientifique (CNRS) v Institutu teoretické fyziky v CEA Saclay ve Francii. Mezi její vyznamenání patří bronzová medaile CNRS, cena Philippe Meyera za teoretickou fyziku, cena Irène Joliot-Curie, Gibbsův lektorát Americké matematické společnosti či cena Neuron.
Máte-li zájem o účast, proveďte prosím rezervaci. Vstup je volný.
Zdroj: Pražský hrad
- Zdroj: Pražský hrad
- Zdroj: VědaVýzkum.cz
- Datum od: 2.10.2024
- Datum do: 2.10.2024