Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Tematika plagiátorství a psaní diplomových a jiných prací na objednávku, se stává znovu aktuální v době, kdy se pozvolna uvolňují vládní opatření proti šíření koronavirové nákazy. Druhý webinář v rámci projektu na posílení prevence plagiátorství se bude zabývat právě problematikou Contract cheating a uskuteční se 14. května 2020 od 15 hodin.

plagiat

„Zpracujeme podklady pro Vaše seminární či závěrečné práce, eseje nebo referáty“ lákají firmy studenty. Zaručují kvalitní práci, dokáží být rychlí a anonymní. Za pár korun má student po starostech. Co se ale skrývá za touto zdánlivě neškodnou službou? Na webináři si představíme problematiku porušování akademické etiky nazvanou contract cheating. Práce psané na zakázku jsou vážným problémem, který se objevuje napříč všemi univerzitami po celém světě. Pobavíme se o tom, jak vážná současná situace je, jak ji řešit nebo dokonce podvodům předcházet. Kromě toho budou představeny výsledky tuzemských i zahraničních výzkumů v této oblasti.

Odkaz pro připojení k webináři obdržíte po registraci na http://academicintegrity.eu/webinar/.

 

Více o projektu:

Odborníci aktuálně vedou diskuze o tom, jakou formu budou mít závěrečné zkoušky na vysokých školách, zda budou prováděny on-line, nebo se stihneme vrátit k „tradiční formě" státnic. Rostoucí objem dostupných digitálních zdrojů akademické povahy na jednu stranu přispívá k intenzivnější komunikaci mezi akademiky a studenty z celého světa, na druhou stranu dramaticky rozšiřuje příležitosti k nekorektnímu využívání výsledků cizí práce. Jak tedy můžeme rozpoznat plagiát a rozlišit eticky nepřijatelnou praxi od obyčejných opomenutí, omylů a nedorozumění?

Problematikou plagiátorství a psaní diplomových a jiných prací na zakázku se již deset let zabývá tým odborníků z Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Plagiátorství řeší také univerzity v zahraničí, a jak ukázalo několik virtuálních konferencí o sdílení poznatků a zkušeností je velký zájem. Přesto má každá země svá specifika. V České republice vznikl vloni projekt, ve kterém se spojily Masarykova univerzita, Univerzita Karlova, Univerzita Palackého, Mendelova univerzita v Brně, Univerzita Pardubice, Vysoká škola ekonomická v Praze, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Ostravská univerzita a Západočeská univerzita v Plzni. Cílem projektu Posílení prevence plagiátorství ve studentských pracích, který podpořilo MŠMT, je pomoci domácí akademické komunitě dospět k jasnému konsenzu o povaze, projevech a hranicích plagiátorství.

„Projekt je založen na myšlence, že pro posouzení etických otázek nevystačíme s technickými řešeními – o tom, co už je a co ještě není nepřípustná praxe, musí vždy rozhodovat člověk. Proto jsme projekt soustředili na přípravu konkrétních aktérů – vedení univerzit a fakult, vyučujících, studentů i technicko-administrativních pracovníků – na konkrétní situace. Projekt by jim měl poskytnout návody, tipy a podněty k přemýšlení v podobě analýz, příruček a workshopů. Kontaktní formy myšlenkové výměny (konference, workshopy) jsme sice museli vzhledem k tzv. koronakrizi zatím omezit, obsah plánovaných výstupů ale zůstává zachován a bude k dispozici digitální formou. Připravované webináře jsou prvními veřejnými výstupy projektu, další aktivity budou následovat po celý rok 2020," uvedl vedoucí projektu za Masarykovu Univerzitu v Brně, Petr Černikovský.

 

Kontakt pro bližší informace: Mgr. Tomáš Foltýnek, Ph.D., tel.: 776 123 816, tomas.foltynek@mendelu.cz

 

Zdroj: MENDELU

 

  • Zdroj: Mendelova univerzita v Brně
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
  • Datum od: 14.5.2020
  • Datum do: 14.5.2020
Kategorie: Akce
 

Kalendář akcí