Od pondělí 11. do neděle 17. listopadu probíhá Týden vědy a techniky AV ČR, největší vědecký festival v Česku. Navštívit můžete přednášky, panelové diskuse, výstavy, exkurze na pracovištích, dokumentární filmy, workshopy, vědecké kavárny a mnohé další aktivity napříč celou republikou. Letošním tématem festivalu jsou globální hrozby jako klimatické změny, přírodní katastrofy nebo plýtvání potravinami.
Které akce rozhodně stojí za to navštívit? Hned v pondělí proběhne v budově Akademie věd ČR v Praze přednáška Jaroslava Doležela z Ústavu experimentální botaniky, který se pokusí odpovědět na to, proč více než čtvrtina lidstva nemá v současnosti přístup k dostatku zdravých potravin a zároveň neustále stoupá nejenom počet lidí trpících chronickou podvýživou, ale také těch, které trápí nadváha způsobená konzumací levných potravin.
Na stejném místě se budou konat i zajímavé panelové diskuse. V té páteční budou čtyři odborníci z AV ČR diskutovat o problému nedostatku a kvality vody, v neděli se potom zahraniční historici a bohemisté zaměří na reflexi událostí roku 1989.
V sobotu se Týden vědy a techniky připojí k oslavám 30. výročí sametové revoluce unikátním videomappingem s názvem „Listopad 1989: Cesty k demokracii“. Vizuální projekce proběhnou na budovu Akademie na Národní třídě v sobotu 16. 11. v 18:00, 18:30, 19:00 a 19:30 hod.
Týden vědy a techniky v regionech
Týden vědy a techniky bude současně probíhat po celé České republice. V Plzni se například v úterý můžete těšit na informační procházku světem plastového odpadu „Věda v konťáku“. Ve stejný den se v Kroměříži Roman Hobza zaměří na moderní metody genového inženýrství. V libereckém science centru iQLANDIA proběhne zase ve čtvrtek přednáška Shaming na sociálních sítích. Také na čtvrtek v Ostravě připravil tým studentů z Gymnázia Jeseník netradiční workshop R.U.R. – roboti hrají divadlo.
Vědci z Hvězdárny a planetária Oldřicha Kotíka ve Ždánicích přichystali přednášku Tma jako ohrožený druh (aneb o světelném znečištění), kde nás vyvedou z omylu, že je samozřejmé, že je ve dne světlo a v noci tma. Dvě třetiny obyvatel na Zemi totiž žijí v oblastech zasažených světelným znečištěním. A u nás v Evropě je to dokonce přes 90 procent!
Pestrý program v rámci Týdne vědy a techniky AV ČR připravili i kolegové z Univerzity Palackého v Olomouci, kteří pořádají přednášku na téma Plodiny budoucnosti a jak je pomocí rostlinných biotechnologií získat.
Vědci ze Slezské univerzity v Opavě si připravili přednášku na velmi aktuální celospolečenské téma Manipulace pomocí médií. Tisk, rozhlas, televize, internet, sociální sítě… Všechny tyto prostředky na nás chrlí informace jako na běžícím pásu. Jak se s nimi vypořádat?
Celý program a další informace naleznete na webu www.tydenvedy.cz. Vstup na všechny akce je tradičně zdarma, na některé z nich je však z důvodu omezené kapacity nutná registrace.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: Akademie věd ČR
Foto: Pavlína Jáchimová