Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Celkem 12 talentovaných studentů, kteří chtějí rozvíjet své vzdělání na nejlepších světových univerzitách, letos finančně podpoří nadace Bakala Foundation v rámci stipendijního programu Scholarship.

4 Společná fotografie finalistu poroty a manzelu Bakalovych

Do dvanáctého ročníku programu Scholarship se přihlásilo 193 studentů, z nichž 22 bylo pozváno k pohovorům. O konečném výběru 6 studentů bakalářského a 6 studentů magisterského studia rozhodla odborná komise ve dnech 8. a 9. června. Noví stipendisté zamíří na univerzity do Velké Británie, Nizozemí, Švýcarska a Belgie.

Letos nadace navýšila částku na studium nových stipendistů o jeden milion korun, především s ohledem na aktuální zvýšení poplatků na britských univerzitách v důsledku brexitu. V uplynulých letech nadace rozdělila mezi své studující stipendisty v průměru deset a půl milionu korun ročně.

1 Finální kolo výběrů do programu Scholarship 2021

„Uplynulý rok nám ukázal, jak lehce je náš svět zranitelný. Jako lidstvo musíme čelit řadě dosud nepopsaných problémů. Jen dobře vzdělaný národ má šanci se těchto nových výzev chopit a z krize nastartovat další pokrok. Má-li Česko uspět, potřebuje ty nejlepší experty vzdělané v oborech, které aktuálně vystupují do popředí,“ řekl zakladatel nadace Zdeněk Bakala.

Většina nových stipendistů se bude věnovat přírodovědným oborům, jako je fyzika či epidemiologie, další si vybrali technické obory, společenské vědy ale i psychologii nebo studium umění.
„Ve srovnání s loňským rokem jsme zaznamenali o třetinu nižší počet přihlášek na britské univerzity, což přičítáme aktuální situaci spojené s brexitem. Naopak vzrostl zájem o univerzity v kontinentální Evropě,“ upřesnil ředitel nadace Bakala Foundation Václav Pecha. Brexit zamíchal kartami v oblasti vzdělávání, nicméně zájem o ty neprestižnější britské univerzity, jako je Oxford nebo Cambridge, zůstává víceméně stabilní. „Jejich věhlas a benefity vítězí i v kontextu navýšení finančních nákladů. Pokles přihlášek zaznamenaly ostatní britské univerzity, kde uchazeči nyní mnohem více zvažují poměr cena-přínos,“ dodává Václav Pecha.

Osm nově přijatých stipendistů zamíří od září do Velké Británie, přičemž dva si zvolili University of Cambridge, dva Oxfordskou univerzitu a ostatní zamíří na přední univerzity do Londýna. Dva studenti vyrazí za vzděláním do Švýcarska, jeden do Nizozemí a jeden do Belgie.

Nové stipendisty vybírala odborná porota, která se jako tradičně skládala z předních odborníků z širokého spektra oborů. Letos v ní zasedli také manželé Michaela a Zdeněk Bakalovi; dále například astrofyzik David Heyrovský, neurobiolog Hynek Wichterle, molekulární biolog Lukáš Čermák nebo odborník na umělou inteligenci Michal Pěchouček.

5 Finaliste programu Scholarship 2021 v neformálním rozhovoru s Michaelou Bakala při večerní slavnosti

Slavnostní zakončení pohovorů proběhlo v zahradách Vratislavského paláce v Praze.

„Studium na špičkové univerzitě formuje nadání a inspiruje v dalším rozvoji a kariéře. Vidíme to na konkrétních příbězích našich absolventů,“ řekla ve své řeči k finalistům předsedkyně správní rady nadace Bakala Foundation Michaela Bakala. „Čeští studenti jsou na zahraničních univerzitách zapsáni jako velcí dříči. Vracejí se zpět se špičkovými znalostmi a mezinárodními kontakty, zároveň připraveni angažovat se ve svém okolí, často i v neziskovém sektoru,“ dodala Michaela Bakala.

Program Scholarship je „vlajkovou lodí“ nadace Bakala Foundation. Za 12 let existence programu podpořila nadace mladé talenty částkou převyšující 146 milionů korun. S novými stipendisty počet podpořených studentů od září 2021 vzroste na 183.

Více informací o programu Scholarship najdete na stránkách nadace.

Zdroj: Bakala Foundation

 

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Bakala Foundation
Kategorie: Granty a dotace