Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Společnost EMBO, která sdružuje přední vědce v biologický vědách, vyhlásila výsledky Installation Grants na podporu mladých výzkumníků. Ty letos získali dva vědci působící v Česku – Peter Dráber z 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Panagiotis Alexiou z CEITEC Masarykovy univerzity.

Dva z devíti podpořených projektů, které letos uspěly v prestižních EMBO Installation Grants, získali vědci z Čech. První z nich, Peter Dráber, zakládá novou výzkumnou skupinu na Biotechnologickém a biomedicínském centru Akademie věd a Univerzity Karlovy ve Vestci (BIOCEV).  Na 1. lékařské fakultě UK se zabývá buněčnou komunikací imunitního systému, konkrétně takzvanými cytokiny, které se váží na specifické receptory na povrchu cílových buněk a poté spouštějí buněčnou odpověď. Pochopení, jak přesně tyto cytokiny signalizují, je naprosto zásadní pro vývoj nových terapeutických přístupů, které by umožňovaly regulovat imunitní odpověď, ať již se jedná o posílení imunity v případě infekcí a nádorových onemocněních, nebo potlačení imunity v případě autoimunitních chorob.

Ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně působí další oceněný, Panagiotis Alexiou, který zde pracuje jako juniorní vedoucí výzkumné skupiny. Panagiotis Alexiou, původem z Řecka, přišel na CEITEC Masarykovy univerzity v lednu 2018 jako vedoucí výzkumné skupiny a sdílené laboratoře zaměřených na bioinformatiku. Před příchodem do Brna pracoval Panagiotis jako výzkumný pracovník na Pensylvánské univerzitě ve Spojených státech amerických a zabýval se bioinformatickou analýzou sekvenování dat různých proteinů vázajících ribonukleovou kyselinu. CEITEC si ho vybral v mezinárodním otevřeném řízení s cílem doplnit své portfolio výzkumných témat.

„Jsme hrdí, že Panagiotis je součástí našeho ústavu. Kromě svého vědeckého přínosu také velmi dobře propojuje různé vědecké skupiny a studenty skrze bioinformatiku, což je dnes žádaná oblast,“ uvedl Jiří Nantl, ředitel CEITEC MU.35802

Panagiotis Alexiou, Foto: CEITEC

Zbývajících sedm grantů poputuje do Polska, Portugalska a Turecka. Cílem EMBO Installation Grants je podporovat mezinárodní mobilitu a pomoci mladým vědcům v jejich záměru založit své vlastní laboratoře v zemích, pro které je někdy těžké soupeřit s velkými štědře financovanými výzkumnými centry v západní Evropě nebo Severní Americe.

Prestižní granty pro mladé výzkumníky

Instalační grant EMBO doplňuje rozpočet výzkumné skupiny o 50 tisíc EUR ročně pod dobu tří až pěti let. Jeho největším benefitem ale je, že se daný vědec stane součástí oficiální sítě mladých výzkumníků organizace EMBO, díky které mají zapojení vědci přístup k široké škále specializovaných školení a mnoho příležitostí k velmi žádanému vědeckému networkingu.

„Tento grant zajistí nejen finanční stabilitu mé laboratoře během prvních pár kritických let existence, ale hlavně umožní představit výsledky naší vědecké práce elitě evropského výzkumu díky zapojení do sítě mladých vědců, kteří tento prestižní EMBO grant také získali,“ vyzdvihuje jeho přínos Panagiotis Alexiou.

logo emboSamotná organizace EMBO má víc než 1800 členů, mezi které patří přední vědci v biologických vědách. Hlavním cílem organizace je podporovat talentované výzkumné pracovníky ve všech fázích jejich profesní dráhy, podporovat výměnu vědeckých znalostí a pomáhat budovat výzkumné prostředí, ve kterém jsou vědci schopni maximalizovat svůj potenciál. Jednou z aktivit je i udělování EMBO Installation Grants, které aktuálně podporuje začínající vědce v České republice, Estonsku, Polsku, Portugalsku a Turecku.

Výše podpory je 50 000 EUR ročně po dobu tří až pěti let. Oceněným vědcům tento grant umožňuje lepší vyjednávací pozici s vedením výzkumné instituce při zakládání vlastní nezávislé výzkumné skupiny, zviditelnění v mezinárodní vědecké komunitě a účast na aktivitách EMBO, vzdělávacích kurzech a mentoringu.

Od roku 2006 do roku 2018 bylo uděleno celkem 103 grantů, přičemž 16 z nich putovalo do České republiky. Úspěšnější byly v tomto směru Polsko (23), Portugalsko (18) a především Turecko (33). V minulosti putovaly granty také do Estonska (7), Maďarska (4) a Chorvatska (2).

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: CEITEC, BIOCEV, EMBO

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Granty a dotace