Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) rozhodlo o poskytnutí dotace ze státního rozpočtu na specifický vysokoškolský výzkum v roce 2021. Prostředky v celkové výši 1,165 miliardy korun si rozdělí 30 veřejných, státních i soukromých vysokých škol. Přibližně čtvrtinu získá Univerzita Karlova.
Dotace na specifický vysokoškolský výzkum je dle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu, experimentálního vývoje a inovací určena na podporu výzkumu prováděného studenty při uskutečňování akreditovaných doktorských nebo magisterských studijních programů, který je bezprostředně spojen s jejich vzděláváním. Oprávněným žadatelem o poskytnutí dotace na specifický vysokoškolský výzkum je veřejná vysoká škola, soukromá vysoká škola nebo státní vysoká škola, která je ke dni podání žádosti zapsaná v seznamu výzkumných organizací.
Výše dotace se stanovuje v závislosti na počtu studentů a absolventů doktorských programů a počtu absolventů magisterských studijních programů oprávněného žadatele a dále dle ukazatele výkonu oprávněného žadatele ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích za kalendářní roky 2019, 2018 a 2017, který zahrnuje výši neinvestičních prostředků na dlouhodobý koncepční rozvoj výzkumné organizace a neinvestičních účelových prostředků na grantové nebo programové projekty výzkumu a vývoje, vyjma prostředků z Národního programu udržitelnosti I a II.
V letošním roce nejvíce prostředků obdrží Univerzita Karlova (290 mil. Kč), Masarykova univerzita (144 mil. Kč) a České vysoké učení technické v Praze (117,5 mil. Kč). Dotaci ve výši 90 mil. Kč získá Univerzita Palackého v Olomouci a Vysoké učení technické v Brně. Mezi soukromými vysokými školami získá největší částku Metropolitní univerzita Praha, a to přibližně 3,2 milionu Kč. Kompletní výsledky výzvy naleznete zde.
Autor: Vědavýzkum.cz (JS)
Zdroj: MŠMT
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz