Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Ministerstvo vnitra čtvrtou veřejnou soutěží Programu bezpečnostního výzkumu v ČR v letech 2015-2022 podpořilo 27 projektů zaměřených na krizové řízení pro zvládání epidemiologických a biologických hrozeb. Soutěž souvisela s mimořádnou situací, která nastala v důsledku epidemie SARS-CoV-2.

Hlavním cílem finanční podpory je pomoci občanům i složkám IZS (policistům, hasičům, záchranářům) rychleji a lépe zvládat krizové situace v případě epidemiologických hrozeb či úniku biologických agens a toxinů. A to zejména díky novým patentům, softwarům, prototypům nebo funkčním vzorkům či užitným a průmyslovým vzorům, které se využijí přímo v praxi.

Všechny podpořené projekty jsou dvouleté a jejich realizace začala již v lednu 2021. Projekty se zaměřují například na výzkum nanovláken v ochranných pomůckách, detekční systémy SARS-CoV-2, vývoj dýchacích masek s nanofiltry, dekontaminační zařízení pro složky IZS, také ale i na systém detekce násilí a zneužívání seniorů nebo optimalizace krizového systému.

Z veřejných vysokých škol má nejvíce podpořených projektů Univerzita Karlova a Vysoká škola Báňská-Technická univerzita Ostrava (3). O jeden projekt méně pak má Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně. Podporu pro jeden projekt se podařilo získat Technické univerzitě v Liberci, Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a Západočeské univerzitě v Plzni. Seznam všech vybraných projektů veřejné soutěže naleznete zde.

 

Zdroj: MV ČR

redakčně upraveno

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR
Kategorie: Granty a dotace