Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Fulbrightova komise vyhlásila nové stipendium pro komunikaci ve vědě‎, které vědcům i novinářům umožní tří až pětiměsíční pobyt v USA. „Věříme, že stipendium poskytne českým vědcům i novinářům možnost učit se od zkušených amerických kolegů a získat inspiraci i poznatky, které pak přinesou zpět do českého prostředí,“‎ říká Hana Ripková.

„Koronavirová ‎pandemie plně odhalila důležitost komunikace vědy – dobrá komunikace výzkumných pracovníků, kterou následně překládají kvalifikovaní novináři specializující se na vědeckou problematiku, poskytuje široké veřejnosti relevantní odpovědi a motivaci, navíc má sílu ovlivňovat i politická rozhodnutí,“‎ říká ředitelka české Fulbrightovy komise Hana Ripková.„Vzhledem k tomu, že na českých vysokých školách chybí kurzy, které by dokázaly poskytnout správné nástroje pro efektivní komunikaci vědy, nabízí se učit se od amerických univerzit a  institucí, kde má komunikace vědy výrazně větší tradici, proto nově nabízíme stipendium specificky zaměřené na komunikaci ve vědě,“‎ dodává.

Nové stipendium je určené pro novináře a novinářky zaměřující se na vědu i pro vědecké pracovníky a pracovnice, kteří se chtějí naučit, jak lépe informovat veřejnost o výsledcích svého výzkumu. „Věříme, že stipendium umožní českým vědcům i novinářům učit se od zkušených amerických kolegů a získat inspiraci i poznatky, které pak přinesou zpět do českého prostředí,“‎ dodává Hana Ripková.

„Stipendium podpoří tří až pětiměsíční pobyty českých vědců a novinářů v USA, aby tam prováděli výzkum a dále se vzdělávali v oboru Science Communication. Podobně jako u dalších Fulbright stipendií je možné odcestovat i s rodinou,“‎ uvádí koordinátorka programu Andrea Semancová. Uzávěrka přihlášek je 1. února 2022. Pro získání grantu je rozhodující kvalita předloženého projektu, publikační a další odborné aktivity žadatele v oblasti vědecké komunikace. Přihlíží se rovněž k obsahu doporučujících dopisů. „Všem žadatelům výrazně doporučujeme předem s námi konzultovat další detaily programu, včetně zvacího dopisu z amerického pracoviště, který musí být součástí přihlášky,“‎ radí Semancová, kterou můžete kontaktovat na e-mailu semancova@fulbright.cz.

Více informací a kompletní podmínky naleznete na webu Fulbrightovy komise. FULBRIGHT LOGO czech grayAutor: Vědavýzkum.cz (PH)

 

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz
Kategorie: Granty a dotace