Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Nadační fond IOCB Tech přijímá žádosti o Pamětní grant Martiny Roeselové. Grant podporuje mladé vědkyně a vědce v oblasti přírodních věd, kteří se snaží skloubit kompetitivní vědeckou činnost s kvalitní péčí o dítě v předškolním věku. Žádosti o grant je možné podávat do 20. září 2024.

O grantu

Grant se uděluje na jeden kalendářní rok ve výši 150.000 korun. Je určen primárně pro doktorandky a doktorandy a také pro postdoktorandky a postdoktorandy na prahu vědecké kariéry a v tíživé životní situaci, kteří pečují o dítě předškolního věku a současně se aktivně věnují vědecké práci v oboru přírodních věd na univerzitách či neuniverzitních vědeckých pracovištích v České republice.

Finanční prostředky jsou určeny pro hrazení služeb péče o dítě, tak aby držitelé grantu mohli zdárně pokračovat či se vrátit ke svému studiu či výzkumné práci. Peníze je možné použít např. na úhradu předškolního vzdělávání v soukromém zařízení, pobyty v dětském koutku, soukromé hlídání dítěte apod. v situaci, kdy nelze využít služeb státních zařízení, či např. na cestování s dítětem na zahraniční konferenci či stáž.

Podávání žádostí

Žádosti o grant na rok 2025 je možné podávat do 20. září 2024.

Podrobnosti o grantu a podávání žádostí najdete zde.

 

Zdroj: Nadační fond IOCB TECH


Martina Roeselová (1965–2015) byla mezinárodně uznávaná vědkyně působící v oboru fyzikální chemie. Vystudovala biofyziku a chemickou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK. Doktorské studium v oboru biofyzikální chemie, chemické a makromolekulární fyziky absolvovala v Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a na MFF UK pod vedením Pavla Jungwirtha. Dizertační práci obhájila v roce 2003.

Poté Martina absolvovala postdoktorální pobyt na University of California Irvine. O rok později nastoupila jako vědecká pracovnice do Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, kde působila až do své smrti.

Během své plodné vědecké kariéry vychovala s podporou svého muže Marka tři děti. Přitom podporovala také začínající vědkyně a vědce a snažila se v akademickém prostředí vytvářet podmínky k tomu, aby bylo možné úspěšně kombinovat rodinný život a vědeckou práci. Pro to vše byla Martina oblíbenou přednášející, školitelkou a kolegyní.

V únoru 2015 zemřela na rakovinu ve věku nedožitých 50 let.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Nadační fond IOCB Tech
Kategorie: Granty a dotace