Evropská komise oznámila výsledky výzvy Erasmus+ 2023 k iniciativě Evropských univerzit. Komise letos podpořila 30 aliancí, české univerzity jsou součástí 7 z nich. Celková česká účast v iniciativě se tak zdvojnásobila.
Evropská komise vyhlásila 3. července výsledky výzvy 2023 na podporu iniciativy Evropských univerzit. Celkově čtvrtá výzva v pořadí, s dosud rekordním rozpočtem 402,2 milionů eur, byla pro české instituce z hlediska počtu podpořených institucí zatím nejúspěšnější. Ve výzvě vybrala Evropská komise celkem 30 konsorcií.
Většinu vybraných žádostí tvoří již existující aliance, které byly podpořeny ve výzvě v roce 2020 a nyní žádaly o navazující financování na další čtyři roky. Některé z nich se rozhodly svou spolupráci rozšířit a přivítat nové členy – celkově se tyto sítě rozrostly o 50 členů. Z 26 žádostí v této skupině bylo vybráno 23 konsorcií, včetně obou aliancí s českými partnery.
- ČVUT bude pokračovat ve spolupráci v rámci aliance EuroTeQ, která se v novém období rozroste o 2 řádné členy, španělskou Universidad de Navarra a pařížskou École des hautes études commerciales de Paris. Získá nové asociované partnery včetně švýcarské VŠ instituce, různé podniky a asociace.
- UPOL bude pokračovat v rámci aliance Aurora, přičemž také uvítá nového člena, pařížskou Université Paris-Est Créteil (UPEC).
Pět českých univerzit se bude podílet na rozvoji nových aliancí
Dále byly v letošní výzvě podpořeny úplně nové aliance Evropských univerzit. Vzhledem k vysokému zájmu o tuto prestižní iniciativu a zároveň výrazně nižšímu rozpočtu pro nové aliance byla konkurence v rámci této skupiny opravdu vysoká. Z celkového počtu 39 žádostí dosáhlo na podporu pouze sedm konsorcií. Zapojení českých institucí hned do pěti z nich se proto dá považovat za velký úspěch.
Dosud byly do iniciativy zapojeny čtyři české univerzity: vedle ČVUT a UPOL (viz výše) také Univerzita Karlova (4EU+) a Masarykova univerzita (EDUC), které uspěly již v první výzvě a následně získaly podporu na pokračování spolupráce ve výzvě z roku 2022. Letošní výzvou se tedy česká účast v iniciativě více než zdvojnásobila ze čtyř na devět institucí. Ke stávajícím aliancím se nově přidávají:
- Ostravská univerzita (NEOLAiA – Transforming Regions for an Inclusive Europe)
- Slezská univerzita v Opavě (STARS EU – STrategic Alliance for Regional TranSition - STARS European University)
- Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava (UREKA SHIFT – Urban Research and Education Knowledge Alliance)
- Vysoké učení technické v Brně (EULiST – European Universities Linking Society and Technology)
- Západočeská univerzita v Plzni (EUPeace – European University for Peace, Justice, and Inclusive Societies)
Celkový počet aliancí se zvýšil na 50
V minulé výzvě bylo podpořeno 20 aliancí (16 stávajících bylo prodlouženo a čtyři vznikly nově), což v součtu s výsledky letošní výzvy dává celkový počet 50 Evropských univerzit. Do těchto sítí je momentálně zapojeno přes 430 evropských VŠ institucí, s dalšími 1 700 institucemi a různými stakeholdery v roli asociovaných partnerů.
Cílem Evropské komise je přitom dosáhnout do poloviny roku 2024 počtu 60 aliancí zahrnujících přes 500 VŠ institucí, což odpovídá zhruba 10 % evropského vysokoškolského sektoru. Další výzva bude vyhlášena na podzim tohoto roku a bude zaměřena čistě na podporu vzniku deseti nových aliancí.
Další informace a výsledky naleznete také v tiskové zprávě Evropské komise.
Zdroj: CZELO
- Autor článku: ne
- Zdroj: CZELO