Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Agentura pro podnikání a inovace (API), zprostředkující subjekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK), zahájila příjem žádostí o dotace v poslední výzvě programu podpory Aplikace. Firmy a výzkumné organizace mohou žádat o finanční podporu na projekty průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje.

michael longmire lhltMGdohc8 unsplash

Novinkou je vyčlenění 800 milionů korun pro sektor civilního dopravního letectví. Žádosti bude API přijímat do 15. prosince 2020. Pro žadatele je připraveno celkem 3,7 miliardy korun.

Cílem výzvy je získávání nových znalostí potřebných pro vývoj nových produktů, materiálů, technologií a služeb realizacemi projektů průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje. Výzva je určená malým, středním i velkým podnikům a výzkumným organizacím. „Žadatelé mohou finanční podporu využít například na mzdy a pojistné výzkumných pracovníků a techniků, na nástroje, přístroje a vybavení potřebné k předloženému projektu výzkumu a vývoje nebo náklady na smluvní výzkum a poradenské služby pro tento účel“, říká Lukáš Vymětal, generální ředitel Agentury pro podnikání a inovace a doplňuje: „Výsledkem projektů by pak měly být například nové ověřené technologie, užitné vzory, průmyslové vzory, prototypy nebo softwary vedoucí k inovacím a pokroku.“

Oproti předchozím výzvám mohou firmy podat více žádostí. Malé a střední podniky mohou podat až tři žádosti o podporu. Velké podniky mohou také využít až tří žádostí, pokud se jedná o projekty ve spolupráci s výzkumnými organizacemi nebo s malými a středními podniky s významnými pozitivními vlivy na životní prostředí nebo se zaměřením na sektor civilního letectví. Na každý projekt mohou firmy získat až 70 % způsobilých výdajů zpět formou dotace. V aktuální výzvě jsou to minimálně 2 miliony korun a maximálně 100 milionů korun. Podrobné informace o aktuální výzvě jsou dostupné zde.

V programu Aplikace bylo dosud podpořeno 859 projektů za téměř 11 miliard korun. Proplaceny v něm zatím byly téměř 4,5 miliardy korun. Díky podpoře z programu Aplikace vyvinula například firma CARDION, distributor kardiostimulátorů a jiných zdravotnických prostředků pro kardiologii, ve spolupráci s brněnským Ústavem přístrojové techniky Akademie věd ČR speciální monitor, který pomáhá při zavádění kardiostimulátoru přímo při operaci. Celá technologie je unikátní nejen u nás, ale i ve světě. První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) dotace z programu Aplikace využila na inovativní řešení, na kterém spolupracovala s Akademií věd ČR s využitím její špičkové Výzkumné infrastruktury pro studium a aplikaci pokročilých materiálů (IPMinfra). Díky tomu získala pokročilou technologii přesného lití a zavedla sériovou výrobu nově vyvinutých typů kol turbodmychadel. Celý pokrok pak vedl k podstatnému navýšení produkce, exportu a ziskovosti výroby PBS. Firma Holík International dotace z programu Aplikace použila na vývoj unikátního testovacího zařízení pro výrobu ochranných rukavic pro hasiče. Díky novému testovacímu zařízení je v současné době jediným výrobcem technických rukavic na světě, který dokáže hodnotit bezpečnost rukavic i z pohledu konstrukce a míst zatížených pomocnými konstrukčními materiály. Na vývoji testovacího zařízení firma spolupracovala se Západočeskou univerzitou v Plzni.

API má svá zastoupení ve všech krajských městech České republiky, zájemci o dotace z OP PIK zde mohou konzultovat své projekty. Informace je možné získat i telefonicky nebo e-mailem přes zelenou linku 800 800 777. Všechny služby poskytované API zájemcům o dotace jsou zdarma.

 

Zdroj: API

redakčně upraveno

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Agentura pro podnikání a inovace
Kategorie: Granty a dotace