Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Řízení domácnosti gesty, ověření identity pomocí hlasu a fotky, nástroj urychlující rozhodování o lékařských vyšetřeních nebo software generující matematické úlohy. Tyto a další témata se objevila mezi 10 nejlepšími IT diplomkami tohoto roku, které vybrala odborná porota složená z řad akademiků. Vyhlášení vítěze proběhne 15. prosince 2020 od 14:00 hodin. Ten získá 1000 eur na další rozvoj svého projektu.

JAN BAYER LONSKY vitez IT SPY s testovacim robotem SM

Loňský vítěz Jan Bayer se svým autonomním robotem záchranářem. 

Nejlepší IT diplomovou práci z České republiky a Slovenska vybírá už 11 let soutěž IT SPY, kterou pořádají české a slovenské vysoké školy ve spolupráci se společností Profinit. Odborná akademická porota vybírala z 1468 diplomových prací, které letos vznikly na 16 zapojených IT fakultách českých a slovenských vysokých škol. Finálová místa si mezi sebe rozdělilo celkem devět vysokých škol. Dva zástupce získalo pražské ČVUT, po jednom pak ZČU v Plzni, Univerzita Karlova, VŠB-TU Ostrava, VUT v Brně a Masarykova univerzita. Ze Slovenska to pak jsou Univerzita Komenského v Bratislavě, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika a Technická univerzita, obě z Košic.

„Mám ohromnou radost, že se ztížené podmínky, které byly způsobeny jarní první vlnou covidu, neodrazily na kvalitě letošních diplomových prací, které jsou na velmi vysoké úrovni. Mě osobně vždy těší témata, která mají celospolečenský nebo akademický dopad. V letošním roce je to například software, který by měl výrazně pomoci kardiologům při rozhodování o závažnosti ucpání cév u pacientů. Kardiovaskulární onemocnění patří celosvětově mezi nejčastější příčiny úmrtí a tento nástroj by mohl prokazatelně pomoci lékařům zachraňovat životy. Z akademického hlediska mě zaujal software, který dokáže generovat relevantní úlohy pro matematické soutěže,“ říká profesorka Mária Bieliková, předsedkyně poroty soutěže IT SPY.

Kvalitu prací za byznysovou sféru hodnotí Bohumír Zoubek, Director, Products and Services ze společnosti Profinit, která patří mezi největší české “softwarehouse” a je spoluorganizátorem soutěže: „Letošní výběr finálových prací ukazuje, že české a slovenské IT je stále na vysoké úrovni a drží krok s celosvětovými trendy, které se promítly i do jejich témat. Převládá mezi nimi orientace na strojové učení, práci s velkými daty a analytiku nebo třeba počítačovou bezpečnost. Většina prací je zaměřená na konkrétní IT problémy a přináší mnohdy nová a neotřelá řešení. Spoustu finalistů soutěže jistě čeká úspěšná kariéra a jsem přesvědčený, že o nich ještě uslyšíme.“

Minulý ročník vyhrál Jan Bayer z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Jeho diplomka řeší zásadní problém, kterým je průzkum neznámého prostředí při záchranných misích během přírodních katastrof, při průmyslových neštěstích, důlních závalech nebo hledání osob v jeskynních systémech. Bayerem navržený program, který robota řídí, dokáže díky získaným informacím sám navrhnout cestu, aby dokázal vytyčené území co nejlépe zmapovat a určit průchodnost terénem. To může pomoci záchranářům v rozhodování, zda je oblast bezpečná pro vstup.

Vítěz soutěže získá kromě akademického uznání také 1000 eur na rozvoj svého projektu. Vyhlášení proběhne během finálového online přenosu, který se uskuteční 15. prosince od 14 hodin.

Online přenos můžete sledovat zde.

Přehled všech projektů je dostupný zde, kde lze hlasovat i v kategorii Cena veřejnosti pro ten nejsympatičtější projekt.

 

 

Zdroj: IT SPY

redakčně upraveno


O soutěži IT SPY

IT SPY (IT Student Project of the Year Czech & Slovak ACM Chapter 2020; dříve ACM SPY) je oficiální soutěž českých a slovenských univerzit o nejlepší diplomovou práci v oblasti informatiky a informačních technologií. Po odborné stránce soutěž zaštiťují česká a slovenská sekce celosvětové profesní organizace ACM. Cílem soutěže je podpořit studenty v jejich studiu a pomoci jim uplatnit tuto snahu i výsledky v praxi.

IT SPY 2020 je již jedenáctým ročníkem této soutěže. Každoročně mohou fakulty prestižních českých a slovenských univerzit nominovat až 10 % z celkově obhájených prací svých studentů. Jejich kvalita je pak posuzována akademickou porotou z pohledu rešerše, výzkumu, vyhodnocení řešení a realizace. Akademickou část při organizaci zastupuje ACM Slovakia. Zástupcem komerčního sektoru a spoluorganizátorem je společnost Profinit.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: IT SPY
Kategorie: Granty a dotace