Výsledky ERC Synergy grantů odhalily padesát sedm výzkumných skupin, které získají celkem 571 milionů EUR na řešení některých z nejsložitějších vědeckých problémů, které pokrývají široké spektrum disciplín. Finance získávají i dva čeští výzkumníci: Miroslav Vořechovský z Vysokého učení technického v Brně a Ondřej Novák z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a jeden český výzkumník v Německu.
Lze vytvořit betonovou infrastrukturu, která je zároveň ekologicky účinná a odolná? Jaký je koloběh dusíku v našich oceánech a jeho dopad na klima? Mohou digitální technologie pomoci spojovat komunity? To jsou jen některé z otázek, které budou noví vítězové v tomto kole Synergy Grants zkoumat, uvádí v tiskové zprávě Evropské výzkumná rada. Když zmiňuje výzkum betonu, myslí tím projekt, na kterém se podílí i jeden český výzkumník: Miroslav Vořechovský z Vysokého učení technického v Brně. Ten se spolu s kolegy z různých zemí (včetně Čecha Rostislava Chudoby, který působí na univerzitě v německých Cáchách) bude věnovat projektu s názvem Concrete matrices for high-cycle-fatigue
resistant, eco-efficient infrastructure (bližší informace o projektu zveřejníme zítra, pozn. red.).
Dalším projektem, do kterého je zapojen český vědec, je projekt Unravelling Spatiotemporal Auxin Intracellular Redistribution for Morphogenesis (STARMORPH). Na projektu se podílí Ondřej Novák z Ústavu experimentální botaniky AV ČR a Univerzity Palackého v Olomouci (více si o projektu můžete přečíst v samostatném článku, pozn. red.).
Celou výsledkovou listinu si můžete prohlédnout zde.
Iliana Ivanova, komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež, výsledky ERC Synergy grantů okomentovala: „Inovace se rozvíjí díky spolupráci, zejména při řešení naléhavých vědeckých výzev naší doby. Synergy Grants ERC spolu s financováním Horizon Europe spojují vynikající myslitele napříč hranicemi a disciplínami, což jim umožňuje společně posouvat hranice poznání. Mám zvláštní radost, že mezi oceněnými jsou výzkumníci ze zemí, které historicky měly méně ERC grantů, což odráží naši misi podporovat vědeckou excelenci napříč Evropou.“
Předsedkyně Evropské výzkumné rady Maria Leptin zase uvedla:
„Je inspirující vidět, jak Synergy Grants spojují výjimečné výzkumníky z mnoha disciplín, zemí a dokonce kontinentů, které sjednocuje ambice řešit složité výzkumné otázky. Mnoho týmů zahrnuje výzkumníka mimo Evropu, což ukazuje globální a otevřený charakter těchto grantů. Blahopřeji všem vítězům – těším se na sledování jejich pokroku, když budou posouvat hranice našeho poznání.“
Fakta a čísla
V této výzvě bylo podáno 548 návrhů. Padesát sedm vítězných projektů zahrnuje 201 výzkumníků, kteří budou realizovat své projekty na 184 univerzitách a výzkumných centrech ve 24 zemích napříč Evropou i mimo ni: Německo (34 projektů), Velká Británie (18), Francie (13), USA (12), Španělsko (11) a Nizozemsko (10) hostí největší počet projektů. Šest projektů zahrnuje výzkumníky se sídlem v Česku (2 projekty), Řecku (1), Maďarsku (1), Polsku (1) a Portugalsku (1) – zemích, které dosud hostily méně ERC grantů.
Dvacet dva skupin zahrnuje jednoho výzkumníka mimo Evropu: v USA, Švýcarsku, Austrálii a – poprvé – v Korejské republice. Mezinárodní aspekt tohoto grantového schématu pomáhá otevřít špičkový evropský výzkum nejlepším vědeckým talentům z celého světa, čímž vznikají další synergie.
Téměř 32 % výzkumníků, kteří jsou součástí vítězných projektů, tvoří ženy, což je nejvyšší podíl od začátku tohoto schématu. To představuje významný nárůst oproti předchozím letům, kdy bylo v roce 2023 18,5 % a v roce 2022 22 %. Navíc šest výzkumných týmů je složeno výhradně z výzkumnic.
Synergy granty Evropské výzkumné rady (ERC) podporují spolupráci mezi vynikajícími výzkumníky, umožňují jim kombinovat své odborné znalosti, vědomosti a zdroje, aby posouvali hranice vědeckých objevů. Toto financování je součástí programu Horizon Europe pro výzkum a inovace EU.
O ERC
ERC, zřízená Evropskou unií v roce 2007, je přední evropskou organizací financující špičkový základní výzkum. Financuje kreativní výzkumníky jakékoliv národnosti a věku, aby realizovali projekty po celé Evropě. ERC nabízí čtyři hlavní grantová schémata: Starting Grants, Consolidator Grants, Advanced Grants a Synergy Grants. S pomocí dalšího grantového schématu Proof of Concept ERC pomáhá příjemcům překlenout propast mezi jejich průkopnickým výzkumem a ranými fázemi komercializace. ERC vede nezávislý řídicí orgán, Vědecká rada. Od listopadu 2021 je předsedkyní ERC Maria Leptin. Celkový rozpočet ERC na období 2021 až 2027 činí více než 16 miliard EUR jako součást programu Horizont Evropa, který spadá pod odpovědnost evropské komisařky pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Iliany Ivanové.
Zdroj: ERC, redakčně upraveno a doplněno Vladislavou Votjtíškovou.
- Autor článku: ne
- Zdroj: ERC