Evropský patentový úřad (EPO) 9. května 2023 odhalil 12 finalistů soutěže European Inventor Award 2023, nejvyšší evropské ceny za inovace. Cena oceňuje inspirativní a inovativní vynálezce nejen za jejich příspěvky k vědeckému a technologickému pokroku, ale také za dopad, který oni a jejich patentované vynálezy mají na náš každodenní život. Finalisty vybírala nezávislá mezinárodní porota.
„Inovace, které předvedli letošní finalisté tváří v tvář mnoha společným výzvám moderního světa, jako je udržitelnost, energetická transformace a sociální nerovnost, jsou zdrojem inspirace. Toto ocenění oslavuje jejich práci a pokrok, který představuje,“ říká prezident EPO António Campinos.
Vítězové ročníku 2023 European Inventor Award budou vyhlášeni na slavnostním ceremoniálu dne 4. 7. 2023 ve 12:00 ve Valencii (Španělsko). Ceremoniál bude přenášen online.
Finalisté
Finalisté pocházejí ze široké škály odvětví. Mnohé z jejich inovací si kladou za cíl zlepšit každodenní život lidí na celém světě a řešit největší výzvy společnosti v oblastech, jako je mj. udržitelnost na zemi, na moři, a dokonce i ve vesmíru, energetická účinnost, lékařská zařízení, optimalizace potravinového řetězce a řešení mobility.
Finalisté roku 2023 zastupují 12 zemí: Austrálii, Rakousko, Belgii, Čínu, Finsko, Francii, Německo, Island, Indii, Irsko, Itálii a USA. Nezávislá porota se skládá z bývalých finalistů, kteří čerpají ze svého bohatého technického, obchodního a duševního vlastnictví. Předsedou poroty je opět Wolfgang M. Heckl, generální ředitel Deutsches Museum v Mnichově. Porota vybrala finalisty z více než 600 navržených kandidátů z celého světa.
Finalisté byli nominováni ve čtyřech kategoriích: průmysl, výzkum, země mimo EPO a malé a střední podniky. Členkou jednoho z nominovaných týmů za kategorii průmysl je i průvodem česká vědkyně Blanka Toukoniitty.
Průmysl
Finský tým Pia Bergström, Annika Malm, Jukka Myllyoja, Jukka-Pekka Pasanen a Blanka Toukoniitty za přeměnu odpadu na obnovitelné palivo.
Belgičtí vědci Michiel Dusselier a Bert Sels za výrobu bioplastů pomocí levnějšího a ekologičtějšího procesu.
Rakouský fyzik Josef Fader a jeho tým za to, že vyrábějí pevnější a lehčí ocel pro použití na dopravních prostředcích, čímž zlepšují jejich bezpečnost a snižují emise.
Výzkum
Německý výzkumník Harald Haas za umožnění přenosu vysokorychlostního internetu prostřednictvím LED světel.
Francouzský tým Patricia de Rango, Daniel Fruchart, Albin Chaise, Michel Jehan a Nataliya Skryabina za vývoj bezpečného a efektivního způsobu skladování vodíku.
Islandští vědci Thorsteinn Loftsson a Einar Stefánsson za vývoj léčby, která nahrazuje jehly používané u očních onemocnění neinvazivními očními kapkami.
Země mimo EPO
Australští vědci Thomas Oxley a Nicholas Opie za vývoj mozkového implantátu pro obousměrnou komunikaci s externími zařízeními.
Indicko-Americké duo, Kripa Varanasi a David Smith, za vytvoření nepřilnavých obalů, které nezanechávají žádný produktový odpad.
Čínský vynálezce Kai Wu a jeho tým za snížení rizika výbuchu aut poháněných lithium-iontovými bateriemi.
Malé a střední podniky
Francouzský vědec Antoine Hubert a jeho tým za jejich vertikální hmyzí farmy, které produkují potraviny, krmivo a hnojiva.
Italský astrofyzik Luca Rossettini za jeho technologii, která pomáhá čistit oběžnou dráhu Země od vesmírného odpadu.
Irští fyzici Rhona Togher a Eimear O'Carroll za snížení poškození hlukem pomocí pokročilého akustického materiálu.
Více informací o jednotlivých vynálezech a vynálezcích je k dispozici zde.
Cena za celoživotní dílo, cena veřejnosti a cena pro mladé vynálezce
Klíčovou kategorií ocenění je cena za celoživotní dílo. Letos bude vítěz kategorie za celoživotní dílo vyhlášen dva týdny před ceremoniálem.
Ode dneška se veřejnost může zúčastnit soutěže European Inventor Award 2023 online hlasováním, které rozhodne o tom, kdo z výše uvedených 12 finalistů by měl získat cenu veřejnosti. Hlasování bude otevřené až do dne slavnostního ceremoniálu.
Vítězové ceny pro mladé vynálezce – Young Inventors Prize – budou vyhlášeni 23. 5. 2023. Cena upozorňuje na iniciativy a zdůrazňuje sílu mladších generací při utváření našeho světa. Nominovaným musí být v době udělení ceny 30 nebo méně let. Jejich aktivity se musí zaměřovat na řešení problémů definovaných v rámci cílů OSN pro udržitelný rozvoj.
Zdroj: Úřad průmyslového vlastnictví
- Autor článku: ne
- Zdroj: Úřad průmyslového vlastnictví