Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Jako první na světě přišla společnost Stimvia s funkční léčbou prostřednictvím neinvazivní neuromodulace, díky které je možné bez léků a operací účinně stimulovat hluboké struktury v mozku. Oceněná technologie navazuje na práci českých vědců.

ST TISK 0006

Právě chybná funkce hlubokých struktur v mozku se podílí na vzniku řady chronických onemocnění, například hyperaktivního močového měchýře. Právě v léčbě této nemoci je společnost Stimvia nejdále a dosavadní klinické studie prokazují, že její technologie URIS je jedna z nejefektivnějších metod v boji s tímto onemocněním, kterým na celém světě trpí zhruba 500 milionů lidí.

Technologie, která umí „hacknout“ mozek

„Hyperaktivní močový měchýř je stav, při kterém pacient trpí stavy silného nutkání jít se vymočit, tzv. urgencemi, které mnohdy ústí v únik moči,“ říká lékař Jan Krhut z Urologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Toto onemocnění je záludné tím, že je nepředvídatelné a urgence se může objevit kdykoliv a kdekoliv bez ohledu na příjem tekutin. Pacienti se proto z obavy před společenskou stigmatizací bojí vycházet z domu, redukují své aktivity, kontakty a postupně se dostávají do společenské izolace. 

V současné době se toto onemocnění léčí především pomocí léků, které však v mnoha případech nejsou dostatečně účinné a mohou způsobovat řadu nežádoucích účinků. Po několikaletém vývoji přichází společnost Stimvia s účinnou neinvazivní technologií URIS, která se vyznačuje přesností stimulace konkrétního nervu pomocí speciálních elektrod přiložených na kůži pacienta.

„Jako jediní na světě jsme prokázali, že jsme neinvazivní metodou schopni zasáhnout hluboké struktury v mozku, kde vzniká příčina mnoha chronických onemocnění, která je způsobená nerovnovážnou aktivitou dílčích částí mozku. Pomocí takzvané neuromodulace můžeme tuto rovnováhu opět nastavit. Zvládneme aktivovat ta centra, která jsou v útlumu, a naopak utlumit činnost oblastí, které vykazují aktivity příliš mnoho,“ vysvětluje princip fungování neuromodulace ředitel společnosti Stimvia Lukáš Doskočil.

Lukáš Doskočil se před několika lety spojil s 2. lékařskou fakultou Univerzity Karlovy. Tamější výzkumníci tehdy pracovali na řešení, které by pomocí neurostimulace ulevilo lidem, kteří se potýkají s hyperaktivním močovým měchýřem. Patent na toto zařízení následně od Univerzity Karlovy odkoupil a společně se svým týmem začal za podpory investorů pracovat na klinických zkouškách a na změně konceptu celé metody fungování přístroje.

Dnes se dle klinických studií URIS řadí mezi nejefektivnější metody v boji s touto nemocí. Léčba je navíc spojena jen s nepatrným množstvím rizik a vedlejších příznaků, které se objevily pouze u 0,01 % případů. „Právě vynikající poměr mezi klinickou účinností a zanedbatelným rizikem nežádoucích účinků činí tuto léčbu unikátní,“ říká Jan Krhut.

Využít potenciál technologie URIS ovšem firma Stimvia plánuje u dalších 30 nemocí spojených s centrální nervovou soustavou. Jedná se například o syndrom dráždivého tračníku, fekální inkontinenci, neurodegenerativní onemocnění (Alzheimerova nemoc, Parkinsonova choroba apod.), léčbu neplodnosti, poruch erekce a předčasné ejakulace, migrény a další onemocnění.

„V současné době jednáme s několika strategickými partnery o distribuci. Jakmile se dohodneme, jsme přístroj schopni uvést na trh ve velmi krátké době. Kvůli světové unikátnosti technologie chceme určitě mířit i do zahraničí. Naším cílem je v řádu několika let léčit desítky milionů pacientů na celém světě, zakončuje Lukáš Doskočil.

Potenciál firmy ocenila také odborná porota v soutěži Deloitte Technology Fast 50, ve které se společnost Stimvia stala jednoznačným vítězem v kategorii Impact Stars – speciální ceny pro firmy z Česka, které vyvinuly unikátní a inovativní produkt či poskytují služby s revolučním dopadem na trh.

 

Redakčně upraveno.

Zdroj: Stimvia

Foto: Stimvia

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz