Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Zástupci českých startupů v polovině února navázali nové kontakty s mezinárodními investory díky akci „Czech Startup Day“ na Velvyslanectví ČR ve Vídni. Tuzemským mladým inovativním firmám se tak otevřela možnost expanze na rakouský trh. Všichni přítomní investoři mají aktuálně zájem o nalezení partnerů z Česka, někteří již do českých firem investovali.

flying kale startup ve vídni„Czech Startup Day“ se uskutečnil v rámci Projektů na podporu ekonomické diplomacie PROPED ve spolupráci s agenturou CzechTrade. Akce, jejímž cílem bylo propojit české inovativní startupové firmy s mezinárodními investory, se zúčastnilo 10 investorů a 12 startupů. Do akce se zapojila také agentura CzechInvest, která má zkušenost ze spolupráce s českými startupy.

Chytrý stroj na pletí, elektronický zámek a další

Mezi nejdůležitější obory rakouské startupové scény patří jednoznačně sektor ICT a tomu odpovídal i profil většiny zúčastněných startupů. V takzvané pitch session se například představil opavský startup Ullmanna, jehož zakladatel vynalezl chytrý stroj na pletí. Díky robotice a umělé inteligenci rozezná plevel od pěstované plodiny, mechanicky jej odstraní a dokáže tak zvýšit bioprodukci.

Zakladatel Pealock holdingu Marek Vala zase upoutal prezentací zabezpečovacího systému, který sám vymyslel, když mu před třemi lety v rakouském Kaprunu ukradli lyže i s holemi. Startup rozjel sériovou výrobu elektronického zámku na lyžařské vybavení, bicykl či kočárek a rád by expandoval na německy mluvící trh.

Mezi další startupy, které se prezentovaly, patří například tyto:

  • Twigsee, platforma zajišťující komunikaci mezi školkou a rodiči,
  • zvuková aplikace pro čtení pohádek Readmio, které se řídí heslem „Naše příběhy možná nezmění svět, ale děti, kterým budou čteny, mohou“ či
  • startup Flying Kale bratrů Hášových, kteří svým produktem Kaleido zpestřují seniorům život za použití virtuálních brýlí.

pealock startup ve vídni

Zájem fondů o střední Evropu a Česko

Z investičních fondů se prezentovaly mimo jiné Peak Pride Management, Danube Angels, CNB Capital, AAIA a Gold Ventures Investment. Investiční fondy, které se akce účastnily, mají zkušenosti právě s investicemi do českých začínajících firem nebo se přímo zaměřují na investice v regionu střední Evropy. Stěžejní byl také zájem o nalezení nových českých partnerů.

Jak ze strany českých startupů, tak rakouských investičních subjektů sklidila akce velký ohlas a zástupci obou stran si chválili skvělou organizaci, výborné kontakty, networking a rovněž vysokou kvalitu prezentujících se startupů.

Rakouská síť pro podporu začínajících podnikatelů

V Rakousku existuje hustá síť potenciálních poskytovatelů finanční podpory, které mladým společnostem usnadňují začátek podnikání. Investice do startupů v loňském roce v Rakousku prudce vzrostly – ve srovnání s rokem 2020 se více než zčtyřnásobily, a to z 262 milionů eur na více než 1,2 miliardy eur.

Podobně jako v jiných zemích jsou v Rakousku do ekosystému startupů kromě zakladatelů malých firem zapojeny i další zúčastněné strany, a to investoři, poskytovatelé rizikového kapitálu, inkubátory, obchodní andělé, mentoři, univerzity a společnosti zejména z odvětví IT, výzkumu a různých odvětví průmyslu. Rakouská startupová scéna je obzvláště dynamická v oblasti informačních technologií, médií, finančních služeb, Life Science, mobility, zelených technologií a udržitelnosti i v kreativním průmyslu.

Jak vypadá rakouský startupový ekosystém včetně možností, jak získat nové investory, přiblížila všem účastníkům akce dlouholetá zástupkyně rakouské národní investiční agentury ABA (Austrian Business Agency) Birgitt Reiter-Braunwieser. ABA nabízí bezplatné osobní poradenství zahraničním začínajícím firmám, které si chtějí v Rakousku založit pobočku a dlouhodobě se prosadit na místním trhu. Přítomné startupy tak získaly z první ruky informace o rakouském podnikatelském prostředí a zároveň i cennou kontaktní osobu pro své budoucí kroky.

Přes Rakousko dál do Evropy

V neposlední řadě se také zvýšilo povědomí, že Rakousko může fungovat jako testovací trh pro další expanzi do Evropy. Dále se představila právní kancelář Havel and Partners, která informovala o svých aktivitách a jako příklad uvedla expanzi českého startupu Rohlík, který se na rakouském trhu velmi úspěšně a rychle etabloval pod názvem „Gurkerl“.

Zástupci startupů ocenili „Czech Startup Day“ jako velkou úsporu času a úsilí, které by za jiných okolností museli vynaložit při hledání relevantních partnerů. Jak zástupci startupů, tak přítomní investoři byli s akcí velmi spokojeni a panovala shoda na tom, že podobnou akci by mohl Obchodně-ekonomický úsek velvyslanectví společně s agenturou CzechTrade během příštího roku zopakovat. Řada účastníků navíc vyjádřila své přání zúčastnit se i dalšího ročníku této akce, pokud bude uspořádán. České startupy svou prezentací dokázaly, že i v tak náročném prostředí, jako je rakouský trh, je možné získat šanci na expanzi inovativních českých technologií a dostat se do povědomí významných investorů.

logo MED

 

Autorka: Pavlína Šrámková, ekonomická diplomatka, Velvyslanectví ČR ve Vídni

Foto: Veronika Ambrožová

Článek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export.cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR