V pondělí 19. listopadu 2018 se v budově Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze uskuteční přednáška profesora Simona Litsyna z univerzity v Tel Avivu nazvaná Vzdělání pro inovace. Přednáška zahájí týdenní inovační a podnikatelský workshop pořádaný ČVUT v Praze a neziskovou organizací STAR Research & Innovation Cluster v Dolních Břežanech.
Profesor Litsyn je světově uznávaný expert v oblasti elektrotechniky a počítačových věd a má na svém kontě přes 60 registrovaných patentů. Ve firmě M Systems stál u zrodu a vývoje USB flash disku. Sám je zakladatelem jedné z nejúspěšnějších izraelských start-up firem – společnosti StoreDot, která se specializuje na vývoj baterií. Dlouhodobě se věnuje lektorské a mentorské činnosti. Jeho přednáška se uskuteční 19. 11. od 17.00 do 18.30 hodin.
Devět špičkových izraelských lektorů v čele s prof. Litsynem bude celý týden vzdělávat třicet zástupců akademické obce a transferu technologií z ČVUT a výzkumných center z regionu STAR - ELI Beamlines, HiLASE a Biocev. Odborný program koordinuje zkušený izraelský mentor a podnikatel Oren Simanian. Akce se koná pod záštitou a s podporou Velvyslanectví Státu Izrael v Praze.
Pro Českou republiku je Izrael v řadě oblastí vzorem. Samotní Izraelci považují za základní předpoklady svých úspěchů v oblasti inovací zejména touhu po poznání, odvahu riskovat, asertivitu, komunitní nastavení a mezinárodní spolupráci. Kromě toho ale hraje zásadní roli kvalitní vzdělávací systém. Izraelské univerzity a výzkumné instituty patří ke světové špičce jak v oblasti technického vzdělávání, tak v přenosu aplikovaného výzkumu do praxe.
V posledních letech proběhla řada akcí zaměřených na sdílení zkušeností a rozvoj česko-izraelské spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, průmyslu a obchodu. Ambicí organizátorů není připravit jen další vzdělávací akci, kde se účastníci dovědí, jak vznikl „izraelský ekonomický a technologický zázrak“. „Cílem našeho workshopu je připravit pro účastníky konkrétní příklady úspěšné praxe, v rámci tematicky zaměřených interaktivních bloků je postupně zapojit do plánování a rozjezdu virtuálních podnikatelských aktivit,“ říká Ing. Ivo Stanček, vedoucí odboru řízení projektů a transferu technologií Rektorátu ČVUT v Praze.
Všichni lektoři přicházejí s praktickými zkušenostmi se zakládáním a rozvojem firem, popř. působí v mezinárodních společnostech. Projekt startuje česko-izraelskou inovační iniciativu, jejímž cílem je rozvíjet konkrétní příležitosti ke spolupráci mezi výzkumnými institucemi a komerční sférou.
Zdroj: ČVUT v Praze
- Autor článku: ne
- Zdroj: ČVUT v Praze