Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Přes 300 firem s celkovou tržbou ve výši 30 miliard korun podpořilo Jihomoravské inovační centrum (JIC) od svého založení v roce 2003. JIC letos v létě slaví 15 let. Po celou dobu svého působení podporuje lidi ve vytváření a rozvoji malých a středních podniků na jižní Moravě.

JIC vzniklo jako jeden z hlavních projektů Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje (RIS). Jde o dlouhodobý plán, jehož cílem je zvýšit konkurenceschopnost jižní Moravy. Region se inspiroval před více než 15 lety některými západoevropskými státy, které podobnou koncepci měly vypracovanou. Mimo jiné také nizozemskou provincií Limburg, kde působil Jean Severijns. Právě ten byl jedním z mentorů při vzniku brněnského inovačního centra.

„Tehdy jsem byl naprosto ohromený tou počáteční motivací a nadšením lidí, kteří stáli za vznikem JIC. Když se podíváme na to, jak inovační centrum vypadá po 15 letech, musím říct, že neuvěřitelně roste. Nemyslím tím do velikosti či do počtu zaměstnanců. Roste hlavně, co se týče profesionality. Není rozhodně náhoda, že je významným členem i evropských struktur jako je třeba EBN (European Business & Innovation Centre Network),“ hodnotí JIC Holanďan Jean Severijns, který má dlouholeté zkušenosti s řízením inovační politiky v regionu Limburg.

Inovační centrum dlouhodobě poskytuje služby malým a středním podnikům v rámci svých programů. Třeba těm, které prošly službou JIC Platinn, podle nedávných závěrů evaluační studie RIS rostl obrat devítinásobně rychleji než u srovnatelných firem, které program nevyužily. „Navázali jsme spolupráci hned s několika regiony, které převezmou náš systém práce s těmito typy podniků. Nenecháváme si zkušenosti pro sebe. Chceme vidět úspěšný nejenom náš region, ale i celé Česko. Naší vizí je otevřený inovační ekosystém, který je domovem globálně úspěšných podnikatelů a inspiruje svět,“ říká ředitel JIC Petr Chládek. Daří se tak třeba seznamovat začínající startupy s významnými investory.

Odborníci z inovačního centra také pomáhají lidem s jejich nápady v začátku podnikání. V uplynulém roce se podařilo uspořádat několikadenní workshopy pro podnikatele začátečníky #chcipodnikat. Od letošního jara nový tým JIC pracuje se středoškoláky a vysokoškoláky. Snaží se inspirovat mladé lidi k tomu, aby se nebáli začít se svým vlastním byznysem. S výrobou prototypu pro své podnikání může zájemcům pomoci i otevřená digitální laboratoř FabLab sídlící na JIC. Od otevření v loňském dubnu ji navštívilo přes 1 300 lidí. Velký zájem o exkurze mají hlavně školy.

 

Zdroj: JIC

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: JIC