Středeční evropské finále globální startupové soutěže Startup World Cup, které se uskutečnilo v rámci pražského Startup World Cup & Summitu, ovládl lucemburský projekt HighSide. Na druhém místě skončil britský startup iLoF a třetí příčka připadla českému projektu 24 Vision Systems.
O titul startupového mistra Evropy se utkalo celkem 11 startupů z celého kontinentu. Vítěz od pořadatelských společností Air Ventures a UP21 získal příslib investice ve výši 500 000 dolarů.
„Letos bylo opravdu těžké někoho vyřadit, každý startup byl něčím vážně zajímavý. Z pohledu investorů jsme se ale shodli na tom, že HighSide, který se soustředí na ochranu dat a digitální identity, má v tuto chvíli nejvyšší potenciál z hlediska zhodnocení a škálovatelnosti. Ostatně potvrzuje to i současná situace, která rozvoji kyber bezpečnosti nahrává víc než kdy dřív,“ přiblížil Václav Pavlečka, předseda finálové poroty a CEO spolupořadatelské společnosti Air Ventures.
Aktuální turbulentní rozvoj oboru potvrdil i zástupce společnosti HighSide Evan Blair, který o momentálním stadiu startupu prohlásil: „Je neuvěřitelné, jak rychle se musíme přizpůsobovat. V podstatě se snažíme za jízdy nazout pneumatiky autobusu, který se řítí silnicí rychlostí 150 km/h. Ale to je na tom to skvělé!“
Co je in? Biotechnologie a umělá inteligence
Dalším směrem, který podle porotců zažívá mohutný rozvoj, je oblast biotechnologií. Právě v té se angažuje i britský startup iLof, který prostřednictvím umělé inteligence analyzuje lidský genom a napomáhá k efektivnějšímu a levnějšímu vývoji léků. Aktuálně se zaměřuje především na Alzheimerovu chorobu.
Na třetím místě se pak umístila česká společnost 24 Vision Systems, která do evropského finále postoupila z předchozího regionálního kola jako divoká karta poroty. Projekt přichází s dokonale efektivním řešením kontroly kvality – a to i na výrobních linkách, kde se každý jeden produkt liší. K odhalování chyb využívá umělou inteligenci, jejíž úspěšnost je 99,9 %. Zatím se firma soustředí na autoprůmysl.
„Česko je autoland a společnost typu 24 Vision Systems může významně přispět v oblasti, kde lidská kapacita nestačí. Jestliže u jediného typu automobilu existuje 2000 modifikací, lze si těžko představit, že někdo posoudí správnost provedení všech variant. Umělá inteligence to dokáže během několika sekund,“ uvedl Martin Vápeník, spolupořadatel akce a zástupce inkubátoru UP21.
Speciální ocenění pro slovenský projekt
Vedle společností, které v online vysílání soutěže stanuly na pomyslném stupínku vítězů, získal speciální ocenění poroty ještě slovenský startup Glykanostics. Ten se aktuálně snaží vyvinout domácí kity, které umožní jednoduché testování zákeřných chorob. V první fázi se chce zaměřit na diagnostiku rakoviny prostaty v raném stádiu. Aktuálně rozvíjí metodu, která je výrazně přesnější a zároveň podstatně méně invazivní než tradiční biopsie.
„Projektu Glyagnostics může trvat ještě několik let, než své řešení bude moci uvést na masový trh, nicméně cítíme, že jeho potenciál je ohromný. Proto jsme se rozhodli udělit projektu čestné uznání a držíme palce, aby dlouhý proces do komercionalizace přežil,“ doplnil Martin Vápeník.
Zdroj: Startup World Cup & Summit
redakčně upraveno
- Autor článku: ne
- Zdroj: Startup World Cup & Summitu