Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Celkem 200 milionů dolarů plánuje v následujících deseti letech investovat do firem střední a východní Evropy Investiční fond pro střední a východní Evropu (CEE Fund), který spravuje národní společnost Taiwania Capital. Až osmdesát procent všech investic z CEE fondu bude směřovat pouze do tří zemí – České republiky, Slovenska a Litvy.

20220610TchajwanPodle ředitele Taiwania Capital Davida Wenga, který 7. června 2022 navštívil inovační agenturu JIC v Brně, se fond zaměřuje na hlavní strategická odvětví, jako jsou polovodiče, biotechnologie, letectví a kosmonautika, finanční technologie, elektromobily a laserová optika.

„Fond je určen pro kapitálové investice. Ve střední a východní Evropě hledáme firmy, které chtějí navázat spolupráci nebo partnerství s tchajwanskými společnostmi v rámci dodavatelského řetězce,“ uvedl ředitel David Weng s tím, že fond by měl fungovat deset let. Určen je zejména pro firmy, které už založily nebo plánují založit své pobočky na Tchaj-wanu. Případně ty, které mají plán společného projektu s tchajwanským partnerem.

Setkání v Brně připravila inovační agentura JIC společně s agenturou CzechInvest. Tchajwanská delegace měla možnost setkat se se zástupci místních investorů například z Garage Angels, Y Soft Venture nebo Purple Ventures a navštívila třeba i brněnský univerzitní startup NenoVision, který působí v oboru elektronové mikroskopie.

V této oblasti vidí příležitost pro spolupráci i ředitel JICu Petr Chládek. Právě elektronové mikroskopy hrají totiž důležitou roli ve výrobním řetězci polovodičů. „Na jižní Moravě je vysoká koncentrace firem v oblasti elektronové mikroskopie a částicové optiky, která pro svůj budoucí vývoj potřebuje úzké kontakty na výrobce polovodičů.“ Investice z Tchaj-wanu mohou podle něj nárůstu klastru elektronové mikroskopie v Brně významně pomoci.

 

Zdroj: JIC

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: JIC