Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Vědecká diplomacie je u nás poměrně opomíjenou odnoží zahraniční politiky státu, která má ve vyspělých zemích opodstatněné místo vzhledem k jejímu dlouhodobému pozitivnímu dopadu na ekonomiku země. Ačkoliv v Izraeli, jakožto v první zahraniční zemi vůbec, již téměř dva roky působí stálá česká vědecká diplomatka Delana Mikolášová, systematičtější podpora dosud v Česku chybí.

V plánu jsou ustanovení dalších vědeckých diplomatů, nelze však očekávat, že bychom v dohledné době disponovali širokou sítí takovýchto odborníků, jak je to zvykem na západ od nás. Tento nedostatek se snaží suplovat nejen řada našich ambasád po světě, které, zpravidla z vlastní iniciativy, aktivně podporují české výzkumníky, ale také agentura CzechInvest, která se touto agendou zabývá již přes deset let.

Všechno to začalo roku 2006, kdy proběhly první oficiální České technologické dny v Japonsku. Společná iniciativa Ministerstva zahraničních věcí ČR (MZV) a CzechInvestu měla desítky pokračování ve více než dvaceti zemích světa. Sešli se na nich odborníci z různých odvětví, jež v rámci seminářů a konferencí představovali Českou republiku jako technologicky pokročilou zemi, která již překročila stín své socialistické minulosti a není pouhou levnou montovnou. Projekt Technologických dní pokračoval až do roku 2012, kdy došlo k jeho ukončení. Pomohl dostat Českou republiku na mapu vědecky zajímavých zemí světa a do povědomí předních institucí v zahraničí. CzechInvest se však této agendy nikdy nevzdal a pokračoval v ní na vlastní pěst. Bylo načase změnit formát a začít znovu, tentokrát již pod novým názvem Technologické mise. Spolupráce s MZV však na pracovní úrovni nikdy nevymizela a dnes opět pořádáme téměř všechny mise společně se zahraničními úřady, z velké části díky Projektům ekonomické diplomacie.

Technologické mise agentury CzechInvest jsou úzce sektorově zaměřené a mají za úkol pomoci českým výzkumným organizacím a inovativním firmám nalézt partnery v zahraničí. Cílem je navázat oborově relevantní protějšky tak, aby z jejich spolupráce vzešly společné výzkumné projekty, zadání smluvního výzkumu či zakázkového vývoje do České republiky, licencování českých patentů, či výměnné pobyty v případě univerzit. Díky spojení sil v rámci jedné delegace a zaštítění státní institucí je možno české výzkumníky dostat do míst, kde by se jim to samotným jen stěží podařilo. Například do globálních výzkumných center firem jako LG, Samsung Display a Mitsubishi Electric, či do špičkových vědeckých pracovišť jako Argonne National Laboratory a National Institute of Standards and Technology v USA. Samotná jednání tak zpravidla probíhají přímo na půdě vybraných zahraničních institucí. Mise se soustředí na rozličná témata od robotiky, optoelektroniky či kybernetické bezpečnosti po biomedicínský výzkum a nanotechnologie. Ve všech těchto oborech má Česko co nabídnout a čím v zahraničí zaujmout.

Program Technologických misí je utvářen ve spolupráci s jeho účastníky, je jim ušit přímo na míru. Příprava jedné mise zabere několik měsíců intenzivního vyjednávání a match-makingu se zahraničními partnery. Dostatečná příprava a vynaložený čas se bohatě vrátí ve formě uzavřených dlouhodobých partnerství. Agentura CzechInvest se primárně soustředí na země mimo EU, kde již jsou vazby českých institucí poměrně silné a kde pomoci není tolik zapotřebí. Mezi prioritní země patří USA, Japonsko či Korea, kde existují i podpůrné finanční nástroje ze strany Ministerstva školství a Technologické agentury, ale také Kanada, Kolumbie či Indie. Na podzim tohoto roku chystá CzechInvest misi do Číny zaměřenou na progresivní IT témata jako kybernetická bezpečnost, strojové učení či fintech a do Chile, kde budou hlavním tématem inovativní technologie v důlním průmyslu.

Máte zájem o spolupráci na některé z dalších plánovaných misí nebo máte náměty k možným budoucím tématům a destinacím? Neváhejte se ozvat na research@czechinvest.org či přes stránky www.czech-research.com. O příkladech některých minulých misí CzechInvestu si můžete přečíst zde - http://www.czechinvest.org/mezinarodni-spoluprace-vvi.

 

Pro portál Vědavýzkum.cz připravil Roman Pašek

CI CZ

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Agentura CzechInvest