Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Startup Dronetag nasměroval svůj výzkum a vývoj na novou legislativu v Americe i Evropské unii. Technologie českých vývojářů, kteří mají za sebou studium na Fakultě informatiky Českého vysokého učení technického v Praze, si poradí s digitální identifikací každého dronu.

20230811foto Dronetag Mini

Malá přídavná krabička od českého startupu zviditelní na nebi každý dron. Foto: Dronetag

Bývaly doby, kdy bylo létání s dronem nikým neregulovanou zábavou nebo výdělkem, který neměl žádná pravidla. To se ale rychle změnilo. Od roku 2021 musejí mít drony, které nejsou jen bzučící hračkou bez valného využití, povinnou registraci v podobě „espézetky“ i zjednodušeného pilotního průkazu v záznamech Úřadu pro civilní letectví ČR. Od příštího roku nastane další malá revoluce na nebi. Vstoupí totiž v platnost nařízení EU, podle něhož budou muset letící drony vysílat svou identifikaci, a také data o své poloze, výšce a rychlosti. Podobně, jako to dělají palubní odpovídače v tradičních letadlech.

Povinnost se týká takzvané specifické kategorie létání, tedy v praxi drtivé většiny dronů, které se používají pro profesionální focení, filmování nebo jinou komerční činnost.

Začalo to na ČVUT

Velcí výrobci dronů, jako je třeba firma DJI, jsou schopny nařízení splnit úpravou firmwaru. Ovšem jen u dražších modelů. Všem ostatním hrozí, že v roce 2024 nebudou smět legálně vzlétnout. Pokud tedy nesáhnou třeba po superlehké krabičce z dílny českého startupu Dronetag, který vznikl jako nápad absolventů Fakulty informatiky ČVUT. Jejich vlajková loď, Dronetag Mini, váží pouhých 32 gramů a vydrží na jedno nabití 14 hodin vysílat pomocí nízkoenergetického Bluetooth nebo mobilní sítě letové údaje do síťového cloudu, a to až do vzdálenosti 1,5 kilometru. A kdo se spokojí pouze s přímým vysíláním letových dat do mobilu, pro toho je tu Dronetag Beacon, který váží dokonce jen 16 gramů.

Dronetag není jediným výrobcem, který podobné „visačky“ dodává. Jenže díky tomu, že se do vývoje startup vrhl již před pěti lety (a mezitím stačil vyhrát i „vesmírného Oscara“ v podobě soutěže Galileo Masters), dokázal svým konkurentům uletět. „Naše řešení je plně kompatibilní se všemi drony, aktivuje se v řádu vteřin a funguje na principu plug and play. Nabízíme plnou certifikaci pro evropský i americký trh, a to nejen hardware, ale i softwarovou výbavu, díky níž si v mobilní aplikaci zákazník řadu funkcí může sám nakonfigurovat,“ vysvětluje Jan Jiroušek, manažer produktového marketingu Dronetagu.

Počkat si na dokonalé odladění produktu, který se mimochodem dodává v luxusním pouzdru, se pražskému startupu vyplatilo. Prošel si inkubátorem Evropské kosmické agentury a loni v létě dostal od Y Soft Ventures 15 milionů korun na další rozlet, nadto s nabídkou využití výrobních kapacit v Brně. V pravou chvíli: podobné nařízení o povinném zviditelnění na nebi totiž od letošního září začne platit v USA, kde létá téměř milion registrovaných dronů. „Zájem je obrovský a objednávky se jen hrnou,“ pochvaluje si Jiroušek. Kromě referencí v komunitě „dronařů“ jsou pro Dronetag důležitým obchodním kanálem také odborné veletrhy. Letos v květnu se startup se třemi dalšími českými firmami představil na Xpotential v Denveru, největší světové akci zaměřené na drony a autonomní systémy.

Pokrýt celé nebe

V Dronetagu ale již teď myslí na to, až přídavné moduly nebudou třeba, protože se novým pravidlům výrobci přizpůsobí. Navazují proto kontakty přímo s největšími producenty dronů, kteří jsou schopni technologii integrovat do svých strojů – třeba v podobě malé elektronické součástky. A přišli s dalšími vylepšeními, jako je například mobilní aplikace Drone Scanner, která do mapy promítne všechny drony s dálkovou identifikací. Ostatně nejen drony – český startup by rád svými „visačkami“ vybavil třeba také paraglidisty.

„Naší ambicí je nabídnout kompletní digitální ekosystém identifikace a monitoringu, který povede k většímu bezpečí provozu v nízkém letovém prostoru,“ uzavírá Jan Jiroušek. Vzhledem k tomu, jak se dosud daří Dronetagu zviditelňovat se na světovém nebi, není nereálné, že světový trend bude diktovat právě česká technologie.

 

logo MED

 

Autor: Blahoslav Hruška

Článek vyšel na serveru o moderní ekonomické diplomacii Export. cz při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí ČR