Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Evropská startupová aliance (ESNA) zveřejnila nový report o plnění standardů EU Startup Nations (SNS) za rok 2024. Česko se v tomto hodnocení umístilo na 20. místě. To ukazuje, že české startupové prostředí čelí výzvám a je potřeba podniknout další kroky k jeho rozvoji.

CzechInvest, člen ESNA od roku 2022, se připojil k iniciativě s cílem zlepšit prostředí pro rychle rostoucí inovativní společnosti. Ministerstvo průmyslu a obchodu již v roce 2021 podepsalo Deklaraci startupového standardu, která stojí u vzniku ESNA.

Výsledky Startup Nation Standardu jasně ukazují, že Česko má v nastavení startupové politiky stále co dohánět. Na druhou stranu v roce 2024 vidíme alespoň dva pozitivní signály – vznik Koordinační rady pro investory a startupy a ustavení podvýboru Poslanecké sněmovny přímo věnujícího se startupům. To sice samo o sobě podmínky hned nemění, ale ukazuje to rostoucí zájem nejen mezi odborníky, ale i mezi politiky a státní správou, což doposud nebylo pravidlem,“ uvedl k reportu Ivo Denemark, ředitel divize startupů a venture investic CzechInvestu.

Startupovou problematiku aktivně řeší i zmíněný sněmovní podvýbor pro startupy, vědu, výzkum a inovace, který se historicky poprvé věnuje startupům přímo ve svém názvu. Se svými devíti členy se stal třetím největším podvýborem Hospodářského výboru – hned po energetice a dopravě. Jedním z hlavních klíčových hráčů, kteří se snaží změnit podmínky ve startupovém prostředí na politické úrovni, je i nově vzniklá Česká startupová asociace.

Aktivní úlohu ve snaze zlepšit startupové prostředí v Česku má i Koordinační rada investorů a startupů, která vznikla s cílem pomoci naplnit tzv. „Startup Nations Standard", který podepsalo Česko v roce 2021. Deklarace stanovuje osm prioritních oblastí, na které se má Evropa a jednotlivé členské státy zaměřit, aby podpořili rozvoj startupového prostředí. Jedná se o témata týkající se přístupu k financování, lákání a udržení talentů, ESOPy, veřejné zakázky, zakládání společností nebo digitalizace, inovace a regulace a sociální inkluze.

Je rozhodně pozitivní, že v rámci CzechInvestu vznikla platforma KRIS, kde mohou lidé z ministerstev a státních organizací spolu s byznysovou komunitou diskutovat o jednotlivých standardech ESNA. Společně se zaměřujeme na klíčová témata jako opční programy, investice do startupů či zlepšení lákání talentů ze zahraničí. Hlavním tématem pro mě však zůstává startupový zákon, který by po vzoru Španělska, Francie a Rumunska mohl pomoci nastavit speciální podmínky pro startupy – ať už v oblasti pracovně-právních vztahů, daní, byrokracie nebo přístupu k investicím,“ říká Martin Jiránek, předseda standardu Inovace a regulace a předseda České startupové asociace.

Celková úroveň implementace standardů SNS vzrostla napříč Evropou z 54 % na 61 %, což reflektuje snahu 28 signatářských zemí ESNA o podporu inovativního podnikání. Přestože Česko zaznamenalo dílčí zlepšení, stále zaostává za většinou evropských zemí.

Výzvy a klíčové oblasti ke zlepšení, procentuální hodnoty porovnávají stav v roce 2023 a 2024: 

  • SNS 1 Rychlé založení společností a usnadnění vstupu na trh – zvýšení z 34 % na 50 % 
  • SNS 2 Lákání a retence talentu – snížení z 61 % na 48 %. 
  • SNS 3 ESOP (zaměstnanecké akciové opce) – dramatický pokles z 33 % na 4 %. 
  • SNS 4 Inovace a regulace – zvýšení z 0 % na 47 % 
  • SNS 5 Veřejné zakázky na inovace a technologický transfer – pokles z 51 % na 42 %. 
  • SNS 6 Přístup k financím – zvýšení z 54 % na 67 % 
  • SNS 7 Sociální inkluze, diverzita a ochrana demokratických hodnot – stále na 0 % 
  • SNS 8 Digital First – zvýšení z 45 % na 47 %

17. 3. Oprava: V původním zdroji na webu agentury CzechInvest bylo opraveno pořadí Česka z 26. místa na 20. místo. Provedli jsme tuto opravu i v našem článku. 

 

Zdroj: CzechInvest

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CzechInvest