Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Unikátní mobilní roboty schopné vytvářet detailní 3D rentgenové snímky letadel, raket, aut nebo dokonce biologických tkání představilo osm expertů z Německa, Rakouska, Spojených států a Česka.

Jde o inovativní použití výpočetní tomografie (CT) prováděné pomocí robotických ramen vhodné pro průmyslové nedestruktivní testování a zobrazování lehkých materiálů. Na jednom pohyblivém rameni je umístěn zdroj záření, zatímco druhé je vybaveno pokročilým částicovým detektorem. To umožňuje aplikovat variabilní metody a jejich kombinace a odhalit anomálie skryté uvnitř vzorku.

Běžně používané metody kontroly materiálu pomocí rentgenu často naráží na překážky, jako je velikost nebo tvar objektu. Kvůli nim mohou být výsledné snímky zkreslené nebo nákladné. Kombinace s roboty ale pomáhá tyto překážky překonat.

Typicky tuto technologii uplatňují odborníci na testování v automobilovém a leteckém průmyslu. Rentgenové snímky jim pomáhají odhalit skryté vady v karoseriích i součástkách. Své místo má robotické CT také pro skenování rostlin, kde může odhalit výnosnost klasů nebo přítomnost parazitů. Neobvyklou aplikací je také renovace a autentifikace uměleckých děl.

Díky pohyblivosti robotických ramen je možné precizně kontrolovat vzájemnou polohu detektoru, zdroje záření a sledovaného vzorku. To umožňuje získat detailní snímky z mnoha úhlů, které následně tvoří plošný nebo trojrozměrný model objektu, který přesně zobrazí polohu anomálií či vad. Tuto technologii je možné také kombinovat s dalšími nedestruktivními metodami, jako je inspekce pomocí ultrazvuku a profilování povrchu za použití laseru.

Společnost Radalytica vyvinula také prototypy zařízení, která aplikují robotické CT v oblasti medicíny. Díky tomu, že částicové detektory, které dodává sesterská firma ADVACAM, dokáží rozlišit vlnové délky přicházejícího záření, umí tato metoda rozlišit jednotlivé druhy tkání. To může pomoci odhalit skryté růsty nebo nádory a zejména zpřesňuje jejich léčbu. Příkladem aplikace robotického CT je Irradion – projekt, který modifikuje robotický skener vyvíjený pro účely výzkumu léčby rakoviny iontovými paprsky.

Josef Uher, spoluzakladatel a Chief Technology Officer (CTO) společností Radalytica a InsightART, při představení technologie mj. předvedl, jak se mobilní robot využívá ke skenování poškozených letadel po havárii ke zjišťování vnitřních defektů, které nejsou navenek zjevné. Na otázku, čím že jsou tyto české robotické systémy tak unikátní, odpověděl: „Unikátní jsou dvě věci. Jedna unikátnost je v detektorech, které jsou nové, a nejsou zatím běžně užívány pro nedestruktivní testování. Druhá unikátnost je v robotickém systému, který je navíc přenosný. Běžně máte např. v nemocnicích velké systémy, které nemůžete z nemocnice jen tak odnést a vzorek se tak musí přinést přímo k detektoru. My to děláme obráceně. Neexistují systémy, které by se daly přinést např. k letadlu a tam použít např. laminografii. Umíme detektor použít v situacích, kde to dříve nešlo.“

O kamerách ADVACAM jsme informovali v rozhovoru s Martinem Tyburcem.

 

Zdroj: ADVACAM

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: ADVACAM