Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Fyzikální ústav Akademie věd ČR se stal první institucí, jejíž připojení do páteřní sítě CESNET (e-INFRA CZ) bylo povýšeno na 400 Gb/s!

Fyzikální ústav AV ČR patří mezi klíčové hráče v oblasti zpracování dat z experimentů v CERNu (Evropská organizace pro jaderný výzkum). Zároveň je velmi významným uživatelem velké síťové infrastruktury e-INFRA CZ tvořené sdružením CESNET, brněnským CERIT-SC a ostravskými IT4 Innovations.

Původní připojení Fyzikálního ústavu AV ČR o kapacitě 200 Gb/s před povýšením již kvůli svému 70% zatížení nevyhovovalo náročným požadavkům na přenos dat. Během zátěžového testu světové vědecké IT infrastruktury WLCG Data Challenge 24 proteklo touto sítí během čtyř a půl dne ohromujících 2,1 PB dat z Fyzikálního ústavu a 2,5 PB dat opačným směrem!

Díky této posílené kapacitě a chystanému navýšení propojení do panevropské sítě GÉANT, jejímž členem CESNET je, bude mít Fyzikální ústav ještě lepší možnosti přispět k celosvětovému vědeckému úsilí souvisejícímu s experimenty v CERNu.

 

Zdroj: CESNET

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: CESNET