Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Mezinárodní vědecký tým Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR (ÚOCHB) a americké Johns Hopkins University (USA) připravil a otestoval nové látky na léčbu rakoviny. Výsledky jsou natolik slibné, že oslovily zahraniční investory, kteří se rozhodli vývoj nových léčiv podpořit nezvykle vysokou částkou ve výši 40 milionů dolarů.

Jedním ze způsobů, jak bojovat se zhoubným rakovinovým bujením, je zablokovat rychle rostoucím rakovinným buňkám přísun důležitých živin. V tomto případě jde o dusík, jehož zdrojem je hlavně aminokyselina glutamin. Českým a americkým vědcům se podařilo najít způsob, jak tuto metodu využít při léčbě rakoviny bez negativních vedlejších účinků. Léčivé látky, připravené v laboratoři Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) pod vedením Pavla Majera fungují velmi dobře v kombinaci s imunoterapií, protože metabolicky strádající buňky jsou vůči těmto látkám mnohem citlivější.

Další vývoj a testování látky bude mít na starosti nově vzniklá americká společnost Dracen Pharmaceuticals, která byla k tomuto účelu založena s podporou obou institucí. O nadějích, které jsou v nový přípravek vkládány, svědčí i to, že se firmě podařilo získat potřebný kapitál ve výši 40 milionů dolarů (více než 800 mil. korun) a může tak začít připravovat klinické testy s prvními pacienty, které potrvají 5 až 8 let. V případě, že testy potvrdí účinnost a bezpečnost léčby u lidských pacientů, bude léčivo nabídnuto velkým farmaceutickým společnostem, aby ho uvedly na trh a dostalo se k pacientům.

Podíl v Dracen Pharmaceuticals získala také česká společnost i&i Prague, která v loňském roce vznikla při ÚOCHB. „i&i Prague je takový inkubátor pro slibné technologie a projekty postavené na excelentních vědeckých výsledcích a vynálezech v oblasti medicíny. Naším cílem je především podporovat vznik nových spin-off společností a pomáhat jim nacházet investory, partnery a další finanční zdroje podobně, jak se to povedlo společným úsilím všech partnerů i u tohoto projektu,“ uvádí Jaromír Zahrádka, ředitel společnosti i&i Prague.

„Oproti USA máme v Česku v této oblasti zpoždění řadu let. Proto je naše investice do Dracenu obrovskou příležitostí se mnoho naučit, získat kontakty, ale také velmi slušně zhodnotit vložené prostředky. Případný zisk, který může být i v řádu stovek milionů korun, může být využit na rozvoj nových firem nebo pro financování dalších slibných výzkumných projektů,“ dodává Jaromír Zahrádka.

Uochb tiskovka

Zleva: Eva Zažímalová, Pavel Majer, Jaromír Zahrádka, Zdeněk Hostomský

Ředitel ÚOCHB, Zdeněk Hostomský popisuje možné přínosy investic společnosti i&i Prague. Podle něj je i&i Prague obrovskou přležitostí, jak v českém prostředí prolomit bariéry mezi aplikovaným a základním výzkumem: „Stále častěji se nám potvrzuje, že odborná excelence našich vědců je velmi žádaným artiklem po celém světě. Podobné spolupráce, jako máme s JHU, se připravují i s dalšími světovými významnými pracovišti. Věřím, že díky těmto kontaktům a takovým podpůrným nástrojům, jakým je i i&i Prague, bude podobně přínosných a zajímavých projektů přibývat,“ dodává Hostomský. Podle něj je i&i Prague chybějícím článkem v českém transferu technologií.

Bývalý ředitel ÚOCHB Zdeněk Havlas v této souvislosti připomněl také příběh Antonína Holého: „Na začátku tisicíletí jsem tu seděl s profesorem Holým, když jsme představovali jeho objevy za minimálního zájmu médií. A dnes se o tom píšou divadelní hry. Právě v tom spočívá obrovský potenciál vědy.“

Spolupráce s John Hopkins University je dalším z celé řady projektů rozvíjených na ÚOCHB, které si v nedávné době našly partnera mezi firmami a investory. Navazuje tak např. na licenci k novému léčivu na diabetes prodanou dánské firmě Novo Nordisk v roce 2017, licenci k unikátním látkám prodanou společnosti Merck v roce 2016 či licence navazující na spolupráci profesora Antonína Holého s americkou firmou Gilead.

 

Zdroj: AV ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Akademie věd ČR