Avast podpoří výzkum Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze zaměřený na umělou inteligenci a strojové učení v kyberbezpečnosti. Jde o první spolupráci mezi byznysem a akademickou sférou v tomto oboru v Česku.
Avast, globální lídr v oblasti digitálního zabezpečení, a Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT) oznamují partnerství na podporu výzkumu umělé inteligence a strojového učení. V této oblasti jde o první spolupráci svého druhu. Laboratoř Avastu pro umělou inteligenci a kyberbezpečnost (Avast AI and Cybersecurity Laboratory, zkráceně - AAICL), kde bude většina výzkumu probíhat, se totiž nachází v areálu FEL ČVUT na Karlově náměstí.
Avast dá k dispozici svá rozsáhlá data o hrozbách z více než 400 milionů zařízení a ČVUT poskytne znalosti komplexních hrozeb. Společný výzkum má za úkol zjistit jak předcházet a bránit pokusům kyberzločinců, kteří se snaží využít nové technologie a umělou inteligenci k sofistikovaným útokům. Cílem laboratoře je mimo jiné zveřejnit a publikovat v této oblasti průlomové výzkumné výsledky a vylepšit detekční engine malwaru Avastu, včetně jeho algoritmů založených na umělé inteligenci.
„Aby umělá inteligence v kontextu kyberbezpečnosti fungovala správně, potřebujete nejen velké množství dat, ale také profesionály v kyberbezpečnosti a vědce, kteří dokáží vypracovat detailní analýzu malwaru, která následně může sloužit jako vstupní data pro umělou inteligenci. Spolupráce s ČVUT je navržena tak, aby spojila největší kyberbezpečnostní databázi světa s těmi nejlepšími mozky v oboru umělé inteligence, abychom se od sebe mohli vzájemně učit," říká CEO Avastu Ondřej Vlček. „Ve špatných rukou může umělá inteligence vytvořit složitější malware a šířit tak například masové spearphishingové útoky. Spojení s ČVUT pomůže tyto útoky přelstít, nyní i v budoucnu."
Laboratoř AAICL na FEL ČVUT v Praze plánuje Avast podpořit v následujících pěti letech jedním milionem dolarů (v přepočtu necelých 23 milionů korun). Investici univerzita využije na uskutečnění výzkumu umělé inteligence a strojového učení, na získávání nových talentů a upevnění své pozice vůdčí akademické instituce v oboru umělé inteligence a kyberbezpečnosti.
AAICL je pokračováním dřívější úspěšné spolupráce Avastu a ČVUT na několika projektech, mezi které patří například výzkum Aposemat, který funguje od února 2018 a zaměřuje se na IoT zařízení; nebo na nedávný objev botnetu Geost, bankovního viru, který napadal občany Ruské federace.
Výzkumník ČVUT Sebastián García, který je zároveň ředitelem AAICL, říká: „Spolupráce s byznysem je pro pokrok v akademickém výzkumu zásadní. Laboratoř zkombinuje globální pohled a zkušenosti Avastu, jeho data o hrozbách a umělé inteligenci s kyberbezpečnostním výzkumem ČVUT. Společně tak vytvoříme program, který se zaměří na ty největší kyberbezpečnostní problémy naší doby, včetně detekce složitého, vyvíjejícího se malwaru, bezpečnosti IoT zařízení a identifikace a analýzy fake news."
Laboratoř AAICL na plný úvazek zaměstná tři výzkumníky a až 10 doktorandů z FEL ČVUT.
Zdroj: ČVUT v Praze
- Autor článku: ne
- Zdroj: ČVUT v Praze