Technologický skaut Direct People Jiří Navrátil vystoupil jako hlavní řečník na konferenci v Chile. Cílem akce bylo nastavit v zemi funkční systém propojování vědců a investorů. Jaké zajímavé zkušenosti a poznatky si přivezl?
„Až neuvěřitelné pro mne bylo zjištění, do jaké míry se situace v Chile podobá tomu, co jsem zažíval v ČR před odjezdem do Velké Británie,“ popisuje Jiří Navrátil své dojmy. „Mám tím na mysli amatérskou úroveň služeb transferu technologií a jejich nahodilost. Také u nás se prakticky pořád dokola psaly projekty, zatímco s investory se nikdo nebavil,“ říká. A dodává, že v tuzemsku se od té doby situace zlepšila: minimálně v tom, že hlavní aktéři mezi sebou začali diskutovat.
Laxní Chilané, příležitost pro Čechy
Jeho tým měl v rámci chilské mise, jejímž smyslem bylo pomoci s nastavením služeb Oddělení transferu technologií při Centru pro biotechnologii a bioinženýrství (CeBiB), možnost pracovat se třemi cílovými skupinami. Byly to jednak firmy (malé i střední), výzkumníci (konkrétně vedoucí laboratoří) a podnikající studenti či zástupci start-upů.
„Největší odezva přišla od třetí skupiny, tedy od studentů,“ říká Jiří Navrátil. „Hodně je zajímalo, jak tyto procesy fungují u nás. Zjistil jsem, že mají zajímavé nápady, ale jsou nezkušení a navíc se musejí potýkat s velkou konzervativností tamních investorů.“ Ti jsou podle technologického skauta jen málo ochotni spolupracovat a do rizikových projektů prakticky neinvestují. To však znamená velké příležitosti pro zahraniční investory, tedy i ty české.
Kde se skrývají investoři
Poněkud bizarní je, že v rámci týdenního programu v Chile došlo díky iniciativě Jiřího Navrátila vůbec poprvé k setkání pracovníků z Oddělení transferu technologií s výzkumníky. „Za dobu existence projektu s vědci nepromluvili o tom, co pro ně můžou udělat,“ usmívá se Jiří Navrátil. „Když ale chcete poznat potřeby klientů, potažmo kolegů, jak to uděláte jinak, než že se jich na to zeptáte?!“
Prakticky na totéž pak narazil na druhé straně – při debatě o spolupráci s investory. Výzkumníci nevěděli, jak se s investory potkat. Netušili, že by to mělo zajistit coworkingové centrum. Celý problém umocňuje fakt, že jen málokdo z důležitých aktérů mluví anglicky a těch, kteří by se mluvit odvážili, je ještě méně.
Dáme řeč
Výsledkem týdenního debatování a jednání je dohoda, že se výzkumníci budou pravidelně potkávat s představiteli firem. Chtějí se s nimi bavit o bariérách své činnosti i vzájemné spolupráce a o tom, jak je odstraňovat. Jak Jiří Navrátil zdůrazňuje, mimořádně důležité je, že se všichni zainteresovaní dohodli na sdílení podstatných informací. Ať už jde o problémy při transferu technologií nebo o chyby, kterých se dopustili. Mělo by také docházet k intenzivnějšímu informování o tom, kdo na čem pracuje.
Ale nejen to. Dalším výsledkem jsou otevřené dveře pro české investory v Chile. Jiřímu Navrátilovi se už mimo jiné začali ozývat tvůrčí a aktivní lidé a nabízet mu své „elevator pitches“, tedy prezentace nápadů cílící na získání investora.
Jedním z nadějných příkladů je ultrapřenosný ultrazvuk. Jedná se o sestavu malého skeneru do ruky a brýlí zobrazujících virtuální realitu. „Momentálně zkoumám potenciál tohoto nápadu. Zjišťuji, zda existuje konkurenční řešení, a když to bude zajímavé, chtěli bychom produkt patentovat a rozjet spolupráci s nějakým investorem,“ uzavírá optimisticky Jiří Navrátil.
Zdroj: Direct People
- Autor článku: ne
- Zdroj: Direct People