Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Univerzita Pardubice má první spin-off společnost s názvem Lipidica. Univerzita spojila síly s českým holdingem FONS JK Group a.s., se kterým plánuje přenést do praxe jeden z největších objevů - metodu, která umí včas odhalit rakovinu slinivky břišní. Technologie týmu Michala Holčapka by se mohla stát první screeningovou metodou na světě pro tento typ karcinomu.

UPCE Holcapek

Tým Michala Holčapka (čtvrtý z leva) vyvinul metodu, která umí včas odhlait rakovinu slinivky břišní.

„Je to zásadní krok pro Univerzitu Pardubice. Jsem rád, že jsme našli partnera, který se rozhodl finančně podpořit další výzkum. Založení spin-off firmy znamená, že máme šanci tento přelomový objev posunout do další fáze, která by z něj udělala celosvětově využívanou metodu,“ uvedl rektor Univerzity Pardubice Libor Čapek.

Rakovina slinivky břišní je 10. nejčastější typ karcinomu. Rozpoznat tuto zákeřnou nemoc včas je složité, protože nemá žádné typické příznaky. Na světě neexistuje v současné době žádný schválený neinvazivní způsob včasné detekce, ani žádný preventivní screeningový program. Pozdní diagnostika je hlavním důvodem vysokého procenta úmrtí. Tomuto onemocnění podlehne až 87 procent pacientů. Jen v roce 2022 bylo v České republice diagnostikováno více než 2 400 nových případů.

„Včasná diagnóza výrazně zvyšuje účinnost existujících léčebných metod a šanci pacientů na přežití. Náš holding disponuje zázemím i silnou expertízou v oblasti laboratorní diagnostiky a zdravotnických informačních systémů. Tento společný projekt je i pro nás velká příležitost posunout prevenci a péči o zdraví lidí na další úroveň,“ uvedl Zdeněk Jirsa, člen správní rady holdingu FONS JK Group.

Tým analytického chemika a špičkového vědce Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické, který je čerstvým držitelem prestižního evropského ERC Advanced grantu, vyvinul metodu, která umožňuje diagnostikovat nemoc už v raném stádiu. Dokázal to analýzou lipidů a následnou vícerozměrnou statistickou analýzou z běžného vzorku krve. „Lipidomický test je neinvazivní a mohl by pomoci k zavedení screeningového programu. Ten by diagnostiku karcinomu slinivky břišní posunul směrem k včasnějšímu stadiu, kdy je větší šance úspěšné léčby a prodloužení života pacientů,“ říká analytický chemik Michal Holčapek z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice, který je světově uznávaným expertem právě v oblasti lipidů.

„Změny koncentrací sledovaných molekul lipidů v krvi mají podobný profil i pro ostatní typy nádorů. Plánujeme proto rozšíření metody a její uplatnění také u dalších typů rakoviny. To by mohlo v budoucnu znamenat, že lékaři využijí jeden testovací postup pro zjištění několika druhů rakoviny,“ dodal vědec Michal Holčapek.

 

Zdroj: Univerzita Pardubice

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Univerzita Pardubice