Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Od druhé poloviny roku 2017 se úspěšně rozjíždí spolupráce Fyzikálního ústavu AV ČR a Ústavu fyziky materiálů AV ČR s firmou NenoVision s. r. o., start-upem Středoevropského technologického institutu CEITEC.

„Spolupracujeme na vývoji zařízení LiteScope, kompaktního mikroskopu atomárních sil, který otevírá nové možnosti studia materiálů,“ říká člen Akademické rady pověřený zastupováním při koordinaci transferu znalostí Luboš Náhlík.

Vědci využívají zařízení LiteScope k vlastní výzkumné činnosti a současně úzce spolupracují s brněnskou firmou NenoVision na zdokonalení funkcí zařízení a rozšíření jeho možností o další módy. Revoluční mikroskopické metody umožňuje patentově chráněná technologie CPEM (Correlative Probe and Electron Microscopy) vyvinutá firmou NenoVision.

Různými sondami je nyní možné zkoumat povrch vzorků ve 3D, studovat jeho mechanické či elektrické vlastnosti, chemické složení či magnetické vlastnosti. Výhody to přináší nejen základnímu výzkumu, ale i průmyslovým laboratořím nebo v oblasti kontroly kvality, kde je zapotřebí dobře rozpoznávat drobné povrchové struktury, topografii, drsnost povrchu či jeho kontaminaci.

„Akademická pracoviště získala moderní nástroj pro 3D charakterizaci povrchů a rozvíjející se brněnská firma NenoVision odborné podněty od vědců s mnohaletou zkušeností se studiem fyzikálních vlastností materiálů ve všech měřítcích, od makroskopického až po vlastnosti nanostruktur,“ dodává Náhlík.

Pro své mimořádné vlastnosti bylo zařízení LiteScope oceněno, mimo jiné, zlatou medailí na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně v roce 2016.

 

Připravil Luboš Náhlík ve spolupráci s OMK AV ČR

Zdroj: Akademie věd ČR

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Akademie věd ČR