facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Hackathon Hack the Crisis již zná své vítěze

26. 6. 2020
Hackathon Hack the Crisis již zná své vítěze

Dne 23. června 2020 proběhl v pražském coworkingovém prostoru WeWork finálový večer hackathonu Hack the Crisis Czech Republic. Za dva měsíce trvání hackathonu se do něj přihlásilo 206 projektů a celkem pomohl víc než polovině z nich.

hackaton1stplace

Na prvním místě se umístila firma DIANA Biotechnologies

Hackathonem Hack the Crisis odstartovala dlouhodobá spolupráce agentury CzechInvest a Ministerstva průmyslu a obchodu se soukromým sektorem na projektech, které by měly pomoci státu i komerční sféře do budoucna zvládat krizové situace. „Nově vznikající platforma Crisis Response Hub má za cíl dlouhodobě využívat synergie plynoucí z partnerství státu a komerčních institucí, podporovat vznik startupů v době jakékoli krizové situace – pandemie, terorismu apod,“ vysvětluje generální ředitel CzechInvestu Patrik Reichl a dodává: „Do platformy budeme chtít zapojit i další ministerstva a státní instituce, protože se chceme hodně věnovat například distančnímu vzdělávání, které se ukázalo v době krize jako jedna z klíčových oblastí.“

Odborná porota v závěru vybrala osm vítězných projektů, které si rozdělily 10 milionů korun, věnovaných do soutěže společností Hyundai. Vítězným projektem se stala DIANA Biotechnologies, jehož ambicí je přispět k výraznému navýšení kapacity ultra-citlivých COVID-19 testů v ČR. Ta je kritická jak pro úspěšné uvolňování karanténních opatření, tak pro boj s případnou další vlnou infekce. Společnost díky soutěži získala tři miliony korun a zároveň si odnesla i cenu sympatie od hlasujících na sociálních sítích.

„Z našeho portfolia se do soutěže přihlásily dvě firmy – DIANA Biotechnologies a LAM-X,“ řekl Jaromír Zahrádka, ředitel i&i Prague – biotechnologického inkubátoru Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, ze kterého pochází dvě oceněné firmy. „Pro DIANA Biotechnologies to přitom není první ocenění. Podle nás je to proto, že firmy jsou poctivě připravené a mají za sebou správné experty. Díky tomu mohly rychle reagovat i na neočekávanou situaci koronavirové krize.“

Na druhém místě se umístil plicní ventilátor Corovent. Na něm se podíleli vynálezci z Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) a tuzemští i zahraniční dodavatelé součástek. Díky jejich spolupráci vzniknul první masově vyrobitelný plicní ventilátor, který je schopný zachraňovat pacienty s nejtěžším průběhem nemoci Covid-19.

„Jsem moc rád, že se unikátní řešení plicního ventilátoru Corovent podařilo díky spojení vědeckého univerzitního výzkumu, iniciativy COVID19CZ a průmyslové praxe. Přestože jsme tohoto výsledku dosáhli ve velmi krátkém čase, díky nesmírnému úsilí všech, motivovaného snahou pomoci při léčbě Covid-19, čeká nás ještě mnoho práce zejména v souvislosti s certifikacemi a novými vylepšeními, na kterých již pracujeme,“ uvedl Karel Roubík z Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT.

Karel Roubík cena

Cenu za Corovent si převzal Karel Roubík

Na třetím místě se umístily Active Nanofilters Against COVID-19. Jde o speciální nanofiltry, které vyvíjí spin-off LAM-X, který vznikl spojením sil Univerzity Karlovy a Akademie věd prostřednictvím společností Charles University Innovations Prague s.r.o. a i&i Prague s.r.o. Aktivní nanofiltry mají schopnost zachytit širokou škálu mikroorganismů, ale navíc umožňují po krátkém ozáření světlem přirozenou cestou mikroorganismy efektivně eliminovat. V současnosti společnost LAM-X spolupracuje na vývoji také s Technickou univerzitou v Liberci.

„LAM-X je velmi mladá firma, založená teprve na konci února. Po prvním měsíci fungování jsme se rozhodli začít pracovat na výrobě roušek, protože jsme chtěli pomoci s aktuální koronavirovou pandemií. Umístění na třetí příčce je tak pro nás velkým oceněním. Nejen, že nám pomohlo se zviditelnit, což je pro tak mladou firmu naprosto zásadní, ale peníze chceme využít na další expanzi firmy – rádi bychom se nyní přiblížili poloprovozním podmínkám,“ řekla Barbora Šumová z představenstva společnosti LAM-X.

Speciální ocenění získalo ještě dalších pět projektů – Grey Cortex, Oxygenerátor, Kaleido, Hunter Games a FreMEn contra COVID.

hack the crisis 3rd place

Na třetím místě se umístila společnost LAM-X

 

Autor: Vědavýzkum.cz (JT)

Zdroj: CzechInvestČVUT 

Foto: Dominik Kučera