facebooktwittergoogleinstagram

Věda a výzkum

Portál Vědavýzkum.cz - Nezávislé informace o vědě a výzkumu

IOCB Tech, s.r.o. - hlavní partner portálu Vědavýzkum.cz

Hlavní partner portálu
facebooktwittergoogleinstagram

Co všechno obnáší výzkum? A proč je potřeba i ten základní?

14. 8. 2017
Co všechno obnáší výzkum? A proč je potřeba i ten základní?

Dotazníkové šetření v šesti evropských zemích má zjistit, o jaké typy informací a v jaké fázi výzkumu má zájem laická veřejnost. Jde o jednu z aktivit nového evropského projektu ORION, do kterého se zapojil také výzkumný institut Ceitec Masarykovy univerzity.

Jeho hlavním cílem je přijít na to, jak nejlépe informovat o fungování výzkumu a jeho financování všechny zájmové skupiny a také jak zajistit pravidelný tok informací mezi vědci, poskytovateli dotací a veřejností. Měl by to být začátek pro uplatňování principů takzvané open science, tedy otevřené vědy.

Podobný evropský projekt už před časem vytvořil nástroje pro komunikaci, které se ale nepodařilo rozšířit mezi vědce. „ORION to chce změnit. Budeme tedy zjišťovat, zda instituce princip open science znají a jaké jsou rozdíly v přístupu k otevřené komunikaci v různých státech Evropy. Zásadní pro nás bude také to, jak se uvedené principy dostávají k vědcům, zda je instituce motivují k tomu, aby o své vědě informovali a aby brali ohled také na společnost,“ uvedla manažerka projektu na Ceitecu MU Jana Šilarová s tím, že cílem je pomoci vědcům, veřejnosti, ale i grantovým agenturám či státu, aby našli společnou řeč, a posouvali tak celou společnost dopředu.

Pokračování článku si přečtěte na webu online.muni.cz.

 

Autor: Ema Wiesnerová

Zdroj: Masarykova univerzita