Dne 23. listopadu vydal Český statistický úřad Statistickou ročenku za rok 2016, která obsahuje údaje o stavu a vývoji nejdůležitějších oblastí hospodářského, sociálního a kulturního života ČR. Oblasti Vědy, výzkumu a inovací se podrobně věnuje kapitola 22.
Statistická ročenka obsahuje dlouhodobé časové řady (2000 až 2015) za vybrané ukazatele národního hospodářství. O hlavních trendech ve financování VaV a zaměstnanosti v sektoru jsme psali v článku "Česko investuje do vědy více peněz než většina nových členských států EU". Vedle hlavních ukazatelů o výdajích na VaV, vývoji počtu výzkumných pracovišť a zaměstnanosti ve výzkumu najdeme v publikaci například také údaje o vývoji počtu osob s terciárním vzděláním, studentech vybraných skupin oborů, či specialistech ve vědě a technice.
Samostatně jsou zpracována data o výzkumu a vývoji ve vládním a vysokoškolském sektoru podle jednotlivých oblastí a také v podnikatelském sektoru, na který dlouhodobě připadá více než polovina investic ve výzkumu a vývoji.
Zajímavé jsou také údaje o udělených patentech. Z 5 576 patentů udělených v ČR v roce 2015 tvořilo pouze 605 patenty domácích přihlašovatelů, zatímco přihlašovatelům v zahraničí bylo uděleno 4 971 patentů. Těm dominují subjekty z Německa, Spojených států, Francie a Švýcarska.
Na webu Českého statistického úřadu je dostupná celá publikace v PDF, kapitolu shrnující data z oblasti VaV naleznete ZDE.
Zdroj dat: ČSÚ
- Autor článku: ne
- Zdroj: Vědavýzkum.cz