
Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Staňte se expertem pro hodnocení projektových návrhů, nepřehlédněte nová Evropská partnerství a nový pracovní program Nástroje I3. Přečtěte si o dopadu Akcelerátoru Evropského centra digitálního vzdělávání a novém nástroji Cedefop pro předvídání trendů v oblasti dovedností.
Agentura HADEA hledá experty pro hodnocení projektových návrhů
Evropská výkonná agentura pro zdraví a digitalizaci (HADEA) hledá odborníky na hodnocení výzkumných a inovačních projektů v rámci Klastru 1 – Zdraví a Mise Rakovina programu Horizont Evropa. Hledají se nezávislí experti se zkušenostmi v oblastech, jako jsou umělá inteligence, klinické studie, environmentální vědy, zdravotnické prostředky, nemoci (vzácná onemocnění, infekční choroby aj.), onkologie, medicína, zdravotnické systémy, zadávání zakázek a komunikace. Máte-li vynikající znalost angličtiny, zaregistrujte se do databáze expertů Evropské komise.
Více informací najdete v podkladech k hodnocení projektů Horizontu Evropa nebo na webu HADEA.
Nová Evropská partnerství v rámci pracovního programu Horizontu Evropa 2025
Evropská komise oznámila v rámci pracovního programu Horizont Evropa 2025 vznik tří nových Evropských partnerství, a to z oblasti pokročilých materiálů, textilií a fotovoltaiky. Tato partnerství, navrhnuta jako součást Strategického plánu Horizont Evropa 2025–2027, mají za cíl podpořit růst, udržitelnost a odolnost a přispět k silné, inkluzivní a globálně konkurenceschopné Evropě. Evropské partnerství pro inovace v oblasti fotovoltaiky posílí postavení Evropy v celosvětovém fotovoltaickém průmyslu, Evropské partnerství pro textil budoucnosti přispěje k transformaci textilního průmyslu směrem k udržitelnosti a oběhovému hospodářství a Evropské partnerství pro inovativní pokročilé materiály pro EU posílí technologickou suverenitu a průmyslovou konkurenceschopnost v oblasti pokročilých materiálů.
Více informací najdete v tiskové zprávě Evropské komise.
Nový pracovní program pro Nástroj meziregionálních inovačních investic (I3)
Evropská komise přijala nový pracovní program pro Nástroj meziregionálních inovačních investic (I3) na roky 2025–2027. Pracovní program s rozpočtem 176 milionů eur se zaměří na podporu inovací, posílení regionálních inovačních ekosystémů a podporu meziregionální spolupráce. Nástroj I3 posiluje inovační ekosystémy a podporuje chytré specializace tím, že pomáhá regionům rozvíjet inovační kapacitu a lépe integrovat méně rozvinuté regiony do evropských hodnotových řetězců. Nástroj podporuje konsorcia výzkumných pracovníků, podniků, veřejné správy a občanské společnosti. Další výzvy, které se zaměří na investiční projekty, jsou plánovány na květen 2025 a po nich bude následovat výzva na budování kapacit v říjnu 2025.
Více informací najdete na webu Evropské komise.
Tři roky Akcelerátoru Evropského centra digitálního vzdělávání
Evropské centrum digitálního vzdělávání vydalo publikaci, ve které představuje dopad nástroje Akcelerátor. Ten během tří let podpořil již 21 iniciativ a aktivit z oblasti digitálního vzdělávání, kterým poskytl mentoring, možnosti testování a rozšíření jejich dosavadního využití a celkově je podpořil v jejich dalším rozvoji. Podpořené iniciativy se zaměřují na všechny úrovně vzdělávání od mateřských škol až po vysokoškolské a celoživotní vzdělávání. Jednou z podpořených organizací byl také český EdTech startup Včelka, s jehož zástupci jsme v loňském roce zveřejnili rozhovor.
Více informací o Akcelerátoru včetně celé publikace najdete na webu Komise.
Krátkodobé předvídání trendů v oblasti dovedností
Evropské středisko pro rozvoj odborného vzdělávání (Cedefop) zveřejnilo nový nástroj (STAS) pro krátkodobé předvídání vývoje v oblasti dovedností v kontextu odborného vzdělávání a přípravy. Jelikož změny na trhu práce jsou stále rychlejší, je důležité, aby existovaly nástroje, které tyto změny sledují nejen v dlouhodobém, ale i v krátkodobém měřítku, což na ně umožní rychleji reagovat. STAS nabízí pravidelné předpovědi aktuálního vývoje každých 6 měsíců. Tato data mohou využít tvůrci politik, sociální partneři a odborníci na odborné vzdělávání a přípravu k vytváření efektivních přístupů a politik v oblasti odborného vzdělávání a přípravy. Na konci února uspořádalo Cedefop webinář k představení tohoto nástroje, více informací včetně nahrávky najdete na webu Cedefop.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.
- Autor článku: ne
- Zdroj: CZELO