Vláda ČR jmenovala na návrh ministra školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláše Beka členy a členky Rady Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání. Ti se svých funkcí ujmou od 1. července 2025, přičemž funkční období některých členů či členek bude v souladu se zákonem šestileté, některých čtyřleté a některých dvouleté.
Členem/členkou Rady Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání vláda ČR jmenovala:
Jana Hančila (na 6leté funkční období)
- působil jako dramaturg Národního divadla (1997–2007), děkan Divadelní fakulty AMU (2007–2013) a rektor AMU (2013–2021). Působil též jako místopředseda ČKR pro vnější záležitosti, je předsedou Garanční rady pro Národní divadlo a garantem hodnocení tvůrčí umělecké činnosti v segmentu Scénická umění Registru uměleckých výstupů MŠMT (RUV).
Petra Kubíčka (na 4leté funkční období)
- je uznávaným odborníkem v oblasti geoinformatiky a kartografie, který se aktivně podílel na výzkumných a aplikovaných projektech a angažoval se také v organizaci významných evropských a světových konferencí, čímž získal cenné zkušenosti s mezinárodním rozměrem akademické sféry. V systému zajišťování kvality vzdělávání na Masarykově univerzitě se ve stěžejní roli garanta navazujícího magisterského studijního programu podílí na péči o kvalitu výuky.
Zdeňka Žaluda (na 2leté funkční období)
- je od roku 1995 zaměstnán na Mendelově univerzitě v Brně, kde od roku 2015 působí jako vedoucí Ústavu agrosystémů a bioklimatologie, od roku 2010 je zároveň vědeckým pracovníkem Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. a od roku 2015 vedoucím vědeckého centra MendelGlobe, společného vědeckého pracoviště Mendelovy univerzity a CzechGlobe AV ČR. Od roku 2022 působí jako poradce ministra zemědělství pro oblast dopadů a adaptace na klimatickou změnu.
Terezu Markovou (na 2leté funkční období)
- je doktorandkou na Univerzitě Palackého v Olomouci s bohatými zkušenostmi s hodnocením a zajišťováním kvality na vysokých školách. Na své alma mater působí jako studentská zástupkyně v Radě pro vnitřní hodnocení a je také aktivní hodnotitelkou pro Národní akreditační úřad. V rámci činnosti ve Studentské komoře Rady vysokých škol se jako předsedkyně Komise pro vysokoškolskou samosprávu intenzivně věnovala tématům kvality ve vysokoškolském vzdělávání.
Alici Gojovou (na 6leté funkční období)
- je výraznou vůdčí osobností ostravské vědecké školy v oblasti sociální práce. Výzkumně se zabývá společensky aktuálním tématem sociální soudržnosti a společenského útlaku. V oblasti vědeckovýzkumné činnosti se podílela na řešení řady výzkumných projektů (GA ČR, TA ČR, OP VVV, OP JAK Špičkový výzkum, OP ST atp.) i projektů smluvního výzkumu (MPSV, MSK, Statutární město Ostrava).
Hanu Mohelskou (na 4leté funkční období)
- pracuje na Univerzitě Hradec Králové, Fakultě informatiky a managementu, na pozici akademického pracovníka na Katedře managementu. Je aktivní ve vědeckých a oborových radách mimo UHK (Fakulta managementu a Fakulta podnikohospodářská VŠE v Praze, Ekonomická fakulta TUL, Slezská univerzita v Opavě, Fakulta managementu a ekonomiky UTB). Významně se podílí na nastavování systémů zajišťování kvality na českých vysokých školách.
Petra Noskieviče (na 2leté funkční období)
- pracuje na VŠB-TU Ostrava na Fakultě strojní na pozici akademického pracovníka na Katedře automatizační techniky a řízení. Za necelých 40 let svého působení ve vysokoškolském prostředí prošel různými manažerskými pozicemi. Dlouhodobě pracuje jako školitel, od roku 2011 je předsedou Oborové rady a garant DSP Řízení strojů a procesů. Svoji vědecko-výzkumnou činnost vždy propojuje se svými edukačními aktivitami.
Martina Procházku (na 4leté funkční období)
- má odbornou erudici pro oblasti vzdělávání: Všeobecné lékařství a zubní lékařství (oblast vzdělávání 35), Zdravotnické obory (oblast vzdělávání 36) a Veterinární lékařství, veterinární hygiena (oblast vzdělávání 34) – aktivně se podílí na výuce zmíněných předmětů. Má znalost akreditačního procesu na úrovni studijního programu; z pozice předsedy Rady pro vnitřní hodnocení Univerzity Palackého v Olomouci v letech 2021–2025 je garantem koncepčního modelu a řízení procesu kvality studijních programů na zmíněné univerzitě. Má zkušenost s mezinárodní standardizací a akreditací.
Tomáše Fliegla (na 6leté funkční období)
- byl navržen vzhledem k dosaženému vzdělání, odbornému zaměření a dosavadním pracovním zkušenostem, dlouhodobě působí v oblasti vzdělávací politiky, podílel se na řízení mezinárodních projektů v oblasti vysokých škol a organizoval mezinárodní konference se zaměřením na výuku a učení na vysokých školách.
Hanu Voňkovou (na 2leté funkční období)
- je významnou odbornicí v oblasti pedagogiky s interdisciplinárním přesahem do ekonometrie a matematické statistiky. Její profesní dráha se dlouhodobě soustředí na metodologii vzdělávacího výzkumu, hodnocení kvality vzdělávání a komparativní pedagogiku. V rámci svého akademického působení na Univerzitě Karlově zastává roli garantky bakalářských a magisterských programů v pedagogických vědách a je členkou tří oborových rad doktorských studijních programů (pedagogika, anglický jazyk a matematika).
Josefa Salače (na 6leté funkční období)
- je odborníkem v oblasti bezpečnosti, o čemž svědčí výčet jeho pracovních pozic a aktivit v tomto oboru. Je autorem řady vědeckých publikací a zároveň řešitelem výzkumných projektů v oblasti práva a bezpečnosti. V současné době působí jako člen Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství.
Všechny tři dále navržené osoby mají vzhledem ke své praxi a dosavadním profesním činnostem rozsáhlé zkušenosti se zajišťováním kvality ve vysokém školství, a budou tak přínosem pro činnost Rady Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání:
Jiří Smrčka (na 4leté funkční období)
Radek Špicar (na 6leté funkční období)
Petr Baierl (na 2leté funkční období)
Další informace o členech a členkách Rady Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání, včetně údajů o jejich nominaci dle zákona o vysokých školách, jsou k dispozici zde.
Předsedou Rady Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání, který stojí v čele patnáctičlenné rady, jmenovala vláda ČR Jaroslava Millera již na svém jednání dne 21. května 2025 (více zde).
Novelizací zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů, provedenou zákonem č. 52/2025 Sb., dochází dnem 1. července 2025 k přeměně dosavadního Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství na právnickou osobu s názvem Národní akreditační úřad pro terciární vzdělávání. Ten je zřízen jako právnická osoba veřejného práva a nezávislý orgán. V souladu se svým zákonným zmocněním např. rozhoduje o institucionálních akreditacích, o akreditacích studijních programů nebo o akreditacích habilitačního řízení a řízení ke jmenování profesorem, provádí vnější hodnocení vzdělávací, tvůrčí a s nimi souvisejících činností vysokých škol, vydává stanoviska k udělení státního souhlasu a k typu vysoké školy nebo posuzuje záležitosti týkající se vysokého školství, které mu předloží ministr školství, mládeže a tělovýchovy, a vydává k nim stanovisko. Nově se pak bude věnovat také akreditacím v systému vyššího odborného vzdělávání.
Výkonným orgánem Národního akreditačního úřadu pro terciární vzdělávání je patnáctičlenná rada jmenovaná vládou ČR, kterou tvoří předseda, dva místopředsedové a další členové. Předseda rady je zároveň předsedou celého úřadu. Místopředsedy jmenuje ministr školství, mládeže a tělovýchovy na návrh předsedy úřadu, a to z členů rady jmenovaných vládou.
Více informací o procesu jmenování najdete zde.
Dle § 83b odst. 7 zákona o vysokých školách, ve znění účinném od 1. července 2025, je funkční období členů rady šestileté, s výjimkou funkčního období člena rady jmenovaného z řad studentů na návrh Rady vysokých škol dle § 83b odst. 4 písm. a) bodu 2, jehož funkční období je dvouleté. Současně zákon č. 52/2025 Sb. ve svých přechodných ustanoveních k novele zákona o vysokých školách (v čl. II bodě 29) stanoví, že funkční období některých členů rady bude zkrácené, a to takto:
„Při prvním jmenování členů Rady podle zákona č. 111/1998 Sb., ve znění účinném ode dne 1. července 2025, určí vláda z těchto členů, s výjimkou předsedy, s výjimkou 1 člena jmenovaného na návrh sdružení krajů s celostátní působností a s výjimkou 1 člena jmenovaného z řad studentů, 4 členy, jejichž první funkční období bude dvouleté, a 4 členy, jejichž první funkční období bude čtyřleté; tyto osoby lze následně případně jmenovat i na další 2 po sobě bezprostředně jdoucí šestiletá funkční období“.
Výběr kandidátů, kteří byli navrženi vládě ČR ke jmenování na zkrácené funkční období, byl v rámci zajištění co největší transparentnosti proveden losováním za účasti státního tajemníka v Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, předsedkyně České konference rektorů a předsedy Rady vysokých škol. Aby byla zachována vyrovnanost mezi jednotlivými navrhovateli, bylo losování provedeno podle následujícího klíče:
a) v případě kandidátů RVŠ se ze 3 nestudentských kandidátů losem určili 2 se zkráceným funkčním obdobím (1 se dvouletým + 1 se čtyřletým),
b) v případě kandidátů ČKR se ze 4 kandidátů losem určili 3 se zkráceným funkčním obdobím (1 s dvouletým + 2 se čtyřletým),
c) v případě kandidátů Rady hospodářské a sociální dohody se ze 3 kandidátů losem určili 2 se zkráceným funkčním obdobím (1 se dvouletým + 1 se čtyřletým),
d) v případě kandidátů ministerstva se ze 2 kandidátů losem určil 1 se zkráceným funkčním obdobím (a to 1 s dvouletým).
- Autor článku: ne
- Zdroj: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR