Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Michal Kuneš získal ocenění Young Space Leader, uznání pro výjimečné studenty a mladé profesionály z oblasti kosmických aktivit, jako první Čech v historii. V současné době je členem týmu českého inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC Prague agentury CzechInvest.

CzechInvest Michal Kuneš

Ocenění Mezinárodní astronautické federace jste získal jako vůbec první Čech. Co pro vás osobně toto ocenění znamená?

Ocenění Young Space Leaders se neuděluje za jednu konkrétní aktivitu, ale za dlouhodobou činnost, takže jej beru jako ocenění toho, co jsem v českém a mezinárodním kosmickém průmyslu udělal od roku 2012. Mé působení v Mezinárodní astronautické federaci, Space Generation Advisory Council i mnoho dalších aktivit jsou čistě dobrovolnické a dělám je ve svém volném čase. Občas nebylo jednoduché to skloubit se studiem nebo kariérou a jsem proto rád, že si Mezinárodní astronautická federace všimla mého nasazení a udělila mi letos toto ocenění. Beru jej však také jako závazek a nástroj, jak ve světě ještě více propagovat a podporovat Českou republiku, český kosmický průmysl a výzkum i další mladé lidi se stejným zájmem jako já.

Jaká konkrétně je vaše role v rámci českého inkubátoru Evropské kosmické agentury ESA BIC Prague agentury CzechInvest?

Do ESA BIC Prague jsem nastoupil loni v létě, předtím jsem působil pět let v České kosmické kanceláři. V ESA BIC Prague se proto snažím zúročovat své předchozí zkušenosti a kontakty i to, že mám jak technické, tak i manažerské vzdělání. Nejvíce času mi zabírá práce se start-upy, od hledání zajímavých projektů, přes jejich výběr až po podporu při jejich inkubaci. Dále vedu nový akcelerační program Astropreneurs a jsem také zapojený do organizace nejrůznějších hackathonů a technologických soutěží. V neposlední řadě se také zaměřuji na popularizaci kosmických aktivit a budování komunity. Má práce je tedy velice pestrá a baví mě, navíc mám kolem sebe skvělý tým.

Jaké jméno má podle vašich zkušeností český kosmický výzkum v zahraničí?

Český kosmický výzkum má ve světě dlouhodobě dobré jméno. Vždyť jsme po Sovětském svazu a Spojených státech byli teprve třetím národem, který měl svého kosmonauta na oběžné dráze. V posledních letech je ale český kosmický výzkum spjatý hlavně s úspěchy v Evropské kosmické agentuře, kde se podílíme na misích jako Solar Orbiter ke Slunci, ExoMars k Marsu, JUICE k měsícům Jupiteru a celé řadě dalších. Mimochodem, od letu Vladimíra Remka to je letos 40 let a od našeho vstupu do Evropské kosmické agentury 10 let a z tohoto důvodu jsme letošní rok společně s našimi partnery vyhlásili jako Český kosmický rok. Vše vyvrcholí v polovině listopadu tak zvaným Czech Space Week, týdnem plným nejrůznějších akcí pro odbornou i širokou veřejnost.

Mají čeští studenti zájem o kosmické aktivity a spolupráci na kosmických projektech?

Českých studentů se zájmem o kosmické aktivity je hodně a mnoho z nich dosahuje úspěchů i na mezinárodní úrovni. Kosmické aktivity jsou průřezovým oborem a uplatnit se v nich mohou studenti s nejrůznějším zaměřením, nejen s technickým nebo přírodovědným. O budoucnost českého kosmického průmyslu a výzkumu tedy nemám strach, jen je potřeba u nás vytvořit takové podmínky, aby ti nejlepší nekončili v zahraničí ale v českých firmách a institucích. Napomoci by tomu mohlo větší zapojení studentů do kosmického výzkumu a vývoje třeba prostřednictvím podpory malých družic typu cubesat nebo zvýšení českého příspěvku do Evropské kosmické agentury, což vytvoří lepší podmínky pro jejich budoucí uplatnění ve firmách.

A jak studentům pomáhá ESA BIC Prague?

Studenti jsou jednou z našich cílových skupin, a proto se snažíme často vystupovat na vysokých školách a být zapojeni do řady studentských aktivit. Třeba v rámci již zmíněného Czech Space Week budeme organizovat dvě aktivity zaměřené právě na studenty a mladší lidi. Jedná se o Czech SpaceJobFair, na kterém chceme propojit firmy, které nabízí v tomto oboru konkrétní pracovní příležitosti, se studenty, kteří hledají uplatnění. Bude to vůbec po prvé, co se podobná akce u nás bude konat. Další naší aktivitou bude Space Application Hackathon, tedy soutěž, při které budou mít týmy 24 hodin na to, aby pracovaly na výzvách a své projekty na konci odprezentovaly. A ti nejlepší se se svými projekty mohou hlásit i k nám do inkubátoru. Hlavní podmínkou je práce s kosmickými technologiemi nebo družicovými daty a inovativní nápad.

 

Autor: Vědavýzkum.cz (SA)

Fotografie: CzechInvest

 


O letošním udělení ceny Young Space Leader jsme psali zde.

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: Vědavýzkum.cz