Metoda byla ověřena v rámci PCR diagnostiky infekce SARS-CoV-2 a následného průběhu nemoci Covid-19. V rámci ověřování se ukázalo, že je metoda použitelná i u dalších typů infekčních onemocnění.
Univerzita Karlova společně s GeneSpector Innovations hledala v současné pandemické situaci nejefektivnější cestu v boji s onemocněním Covid-19. Protože došlo během pandemie k rozmachu rutinního používání PCR analýzy, ukázal se jako klíčový následující přístup – použití nové technologie při PCR odběru. Dalším vyhodnocením dostávají lékaři včasnou a velmi cennou informaci o vývoji a průběhu onemocnění Covid-19, na kterou mohou rychle reagovat. Jinými slovy, ze vzorku odebraného v jakékoliv laboratoři pro PCR vyhodnocení se může zjistit nejenom, jestli je nebo není přítomný virus SARS-CoV-2, ale také jaký bude mít testovaný pacient průběh nemoci Covid-19.
„Jsem rád, že můžeme představit další vývoj, na kterém se podílí Univerzita Karlova, 1. lékařská fakulta a kolegové z oblasti transferu technologií a firem a laboratoří v České republice. Jedná se o vynález, jak diagnostikovat u pacientů, kteří jsou pozitivní na SARS-CoV-2, možný závažný průběh,“ řekl Tomáš Zima, rektor UK.
Děkan 1. lékařské fakulty Martin Vokurka doplnil, že je to přesně rok, co byl prezentován vývoj diagnostické metody, která měla velký úspěch a pomohla celé České republice ve složité situaci (psali jsme zde). Prokázalo se tím, že věda na UK může velmi rychle předvést konkrétní výsledky, které jdou prosadit na trhu a zároveň mít velký dopad na společnost.
Univerzální indikátor průběhu infekčního onemocnění
Na této metodě je revoluční zejména její univerzálnost. I přes to, že u pacienta není prokázán koronavirus, mohou být v těle pacienta nastartované procesy pro boj s nemocí. A právě na základě tohoto screeningu je dále doporučena detailnější lékařská prohlídka, protože pravděpodobně prochází nějakou nezjištěnou infekcí, na kterou je potřeba medicínsky reagovat.
Technologie je založena na detekci tělu vlastního indikátoru (biomarkeru), jehož míra dokáže předpovědět, jak bude infekční onemocnění probíhat. Pokud bude ve vzorku pacienta nalezen indikátor v hojné míře, znamená to, že prochází infekčním onemocněním a je pravděpodobné, že průběh onemocnění bude těžký, nebo bude dokonce vyžadovat hospitalizaci. Jak pro laboratoře, tak pro samotné pacienty se nic nemění. Cena testu a jeho vyhodnocení zůstává obdobná. Tato metoda je klíčová zejména pro ohroženou skupinu obyvatel, u které se často objevují komplikace spojené s běžnými onemocněními a mohou skončit fatálně, pokud se včas nezasáhne.
„Snažili jsme se nalézt biomarker, který by v době určení diagnózy rozlišil, jaký bude mít nemoc průběh. Jeden takový jsme identifikovali na sliznici nosohltanu. Jeho hladina je ve vzájemném vztahu se závažností průběhu infekčního onemocnění. Vyvinuli jsme diagnostickou metodu, kterou lze provést paralelně s primárním vyšetřením, aniž by se zvýšila cena vyšetření či se dále zatěžovaly laboratoře administrativou. Poděkování patří vedení Univerzity Karlovy a 1. lékařské fakulty, dále také univerzitní společnosti CUIP a kolegům z firmy GeneSpector Innovatios, která bude náš produkt nadále uplatňovat, tak aby se dostal k co nejširšímu počtu pacientů a umožnil předejít závažným stavům. Zároveň zdůrazňuji, že tento marker funguje i u jiných respiračních nebo autoimunitních onemocnění,“ popsal Stanislav Kmoch, jeden z původců technologie a odborník na výzkum vzácných chorob na 1. lékařské fakultě UK. Na dotaz z publika, zda existuje ve světě nějaký podobný parametr, který může předpovídat průběh nemoci, odpověděl rektor UK, že o žádném takovém se neví. Česká republika je tedy tímto výzkumem a jeho uvedením do praxe naprosto unikátní.
Technologie je připravena pro uvedení na trh
Michal Pohludka, jednatel společnosti, vysvětlil, že „cílem společnosti GeneSpector Innovations je přinést nové inovativní laboratorní přístupy, které mění svět. V tuto chvíli pracujeme na třech projektech, toto je první z nich. Jsme ve fázi, kdy jsme podali českou přihlášku vynálezu. Následně, jak bude přijat, tak bude podán evropský patent. V současné chvíli máme omezenou výrobu, ale už nyní jsme v jednání s globálními i českými partnery, abychom byli schopni poskytnout tento test do laboratoří co nejdříve. Tento prediktivní marker může pomoci v tuto chvíli, kdy potřebujeme řešit pandemii, nicméně je univerzální. Vizí společnosti GeneSpector Innovations je dívat se do budoucnosti co možná nejvíce dopředu a tento marker použít i na jiná infekční onemocnění.“
Výzkum Univerzity Karlovy zmírňuje dopady pandemie
GeneSpector Innovations je v pořadí pátý univerzitní spin-off Univerzity Karlovy, který byl založen prostřednictvím CUIP. Na vzniku se podílejí CUIP, SPADIA LAB, ZKV Career. GeneSpector Innovations není první spin-off univerzitní společnost, jejíž činnost pomáhá snížit dopady pandemie Covid-19. Například díky převratné technologii testování na virus SARS-CoV-2 se podařilo při pandemické vlně navýšit pětkrát kapacity laboratoří, a vyhnout se tak přetížení. V současné chvíli je 25 % provedených PCR testů na českém trhu založených na technologii spin-off společnosti Univerzity Karlovy. Část zisku se vrací na univerzitní půdu nebo do projektů, které mají společenský dopad. Nedávno byl například věnován milion korun Nadačnímu fondu Univerzity Karlovy, přičemž peníze šly na výzvu pro studentské nápady na řešení pandemické situace.
Otomar Sláma, ředitel CUIP, dodal: „Společnost CUIP vznikla v roce 2018 s cílem dostávat vědecké výsledky do praxe. Pokud zůstávají poznatky v laboratořích, nejsme schopni pomáhat řešit krize a různé situace, které ve společnosti nastávají. Za 3 roky fungování jsme uzavřeli licenční smlouvy na 47 technologií, které můžete najít různě po světě. Také jsme prodali 5 patentů a založili 4 úspěšné akademické společnosti. Společnost GeneSpector Innovations je naší pátou dceřinou společností. Doufám, že naváže na dobré a pozitivní výsledky, které přinášíme společnosti.“
Zdroj: CUIP