Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Podle dokumentu nazvaného Strategie přistoupení České republiky k eurozóně, jenž byl odsouhlasený v roce 2003, vláda ČR stanovila jako nejbližší možný termín vstupu ČR do eurozóny období let 2009–2010, což se nestalo. Jak se kurzové rozdíly promítají do čerpání fondů EU, nákupů přístrojů či mezd zahraničních vědců a vědkyň? Napište nám svůj názor.

Nedávný novoroční projev prezidenta republiky znovu rozvířil diskusi o přijetí eura. Petr Pavel v něm uvedl: „…Je načase, abychom po letech začali dělat konkrétní kroky, které nás k naplnění tohoto závazku (přijetí společné evropské měny, pozn. red.) dovedou. Přes nekončící diskuse o výhodách a nevýhodách eura, pro zemi s otevřenou exportní ekonomikou ležící ve středu Evropy, je společná měna logickou budoucností.“

Na diskusi vzniklou po uvedení projevu navázaly i další události spojené s tímto tématem – od zřízení zmocněnce pro euro až po pověření Národní technické rady vlády sestavením analýzy týkající se jeho přijetí a dopadů do ekonomiky ČR. 

Jaký postoj mají české vědecké a vzdělávací instituce k vedení účetnictví, vyplácení mezd a placení daní v cizí měně? A jak se k tématu staví sami vědci a vědkyně? Omezuje je to, že ještě ČR euro nepřijalo? Potýkají se se ztrátami v souvislosti se změnami kurzu české koruny?

V rámci ankety můžete odpovídat na níže uvedené otázky:

  1. Myslíte si, že by přijetí eura pomohlo internacionalizovat českou vědu a přilákat i více zahraničních pracovníků? 
  2. Působí vám fakt, že používáme jinou měnu než většina zemí Evropské unie, nějaké komplikace? V případě, že ano, jaké?
  3. Měli jste v loňském roce v grantech a při nákupech ze zahraničí nějaké kurzové ztráty? 
  4. Jste vy osobně příznivce zavedení eura v ČR?

Odpovídat můžete ve formuláři zde.

Jak to funguje?

Svoje názory a příspěvky nám můžete zaslat prostřednictvím tohoto formuláře. Ze zaslaných odpovědí následně připravíme krátké redakční shrnutí a zveřejníme výběr těch nejzajímavějších komentářů v článku na portálu Vědavýzkum.cz. Přispívat můžete pod vlastním jménem či anonymně.

Své odpovědi můžete do ankety zasílat až do 28. 2. 2024.

Zároveň prosíme, abyste vzali na vědomí, že příspěvky před zveřejněním prochází editací, zejména za účelem gramatické a stylistické správnosti. Delší příspěvky bude redakce v případě nutnosti zkracovat, samozřejmostí je zachování maximální jasnosti a přesnosti původního sdělení.

 

Autorka: Vědavýzkum.cz (MK) 

 

  • Autor článku: ne