Portál Vědavýzkum.cz se ve své srpnové anketě zaměřuje na zkušenosti z výzkumných pobytů v zahraničí. Vyjeli jste v rámci své profesionální kariéry do zahraničí? Jaké zkušenosti Vám to přineslo? A jednalo se vždy pouze o pozitivní zkušenost?
Vycestovat do zahraničí a získávat zkušenosti na jiných výzkumných organizacích či vysokých školách se pomalu ale jistě stává klíčovou složkou profesionální dráhy každého výzkumníka a výzkumnice. Univerzity také aktivně povzbuzují studenty ve všech stupních studia, aby absolvovali zahraniční výjezd. Tato praxe přitom nejen rozšiřuje profesionální obzory a nabízí možnost získat nové klíčové kontakty, ale také předchází riziku akademického „inbreedingu”.
Programů, které sbírání zahraničních zkušeností podporují, je v ČR celá řada. Od evropských programů, jako je Erasmus+ nebo MSCA, přes národní programy nebo stipendia, která nabízí nadace či vládní agentury v rámci svých programů podpory. Část výzkumníků a výzkumnic si přitom také najde vlastní cestu a absolvují buď celé doktorské studium v zahraničí, či získají postdoktorskou stáž na zahraniční univerzitě či v zahraniční laboratoři.
Celá zkušenost v zahraničí je také ovlivněna osobní situací výzkumníků a výzkumnic. Někteří výzkumníci a výzkumnice vyjíždějí pro své zahraničí „ostruhy“ ještě jako svobodní a bezdětní, jiní sbalí celou rodinu, často s malými dětmi, a vyrazí na půl a více roků žít jinam. A nejde jen o dočasnou změnu bydliště třeba v Evropě. Nezřídka se stěhují do Spojených států, nebo do Japonska.
V rámci ankety se proto portál Vědavýzkum.cz zaměřuje na otázku toho, co výzkumníkům a výzkumnicím přináší takové zahraniční pobyty. Jde o profesní zkušenosti? Kontakty? Osobní rozvoj? Přineslo jim to také posun v kariéře, bez kterého by se například jinak neobešli?
A co jim naopak zahraniční pobyty vzaly? Jednalo se například o nesnadnou nebo nějakým způsobem problematickou zkušenost?
V rámci ankety proto můžete odpovídat na níže uvedené otázky:
- Jaké stáže či zahraniční pobyty jste absolvoval/a?
- Jaké byly Vaše zkušenosti s příjezdem a začátky v nové zemi a následně s návratem zpět do vlasti? Co Vám pomohlo a co byste případně poradili dalším vyjíždějícím?
- Čím Vás Váš pobyt v zahraničí nejvíce obohatil?
- Co považujete za největší negativum v souvislosti se zahraniční stáží?
- Co si myslíte o stále větším tlaku na získání zahraničních zkušeností v rámci profesní kariéry?
Odpovídat můžete ve formuláři zde.
Jak to funguje?
Svoje názory a příspěvky nám můžete zaslat prostřednictvím tohoto formuláře. Ze zaslaných odpovědí následně připravíme krátké redakční shrnutí a zveřejníme výběr těch nejzajímavějších komentářů v článku na portálu Vědavýzkum.cz. Přispívat můžete pod vlastním jménem či anonymně.
Své odpovědi můžete do ankety zasílat až do 27. 8. 2023.
Zároveň prosíme, abyste vzali na vědomí, že příspěvky před zveřejněním procházejí editací, zejména za účelem gramatické a stylistické správnosti. Delší příspěvky bude redakce v případě nutnosti zkracovat, samozřejmostí je zachování maximální jasnosti a přesnosti původního sdělení.
Autor: Vědavýzkum.cz (MK, JT)
Přečtěte si názory čtenářů na popularizaci výsledků vědy a výzkumu, nebo první a druhý díl výsledků minulé ankety na téma šikany, ve kterém se respondenti dělí mimo jiné i o rady, jak se s nadálou situací vyrovnat. Nepřehlédněte také předchozí témata čtenářské ankety, jako bylo rodičovství a věda, honba za excelencí ve vědeckém prostředí nebo průmyslové doktoráty (díl první a druhý).
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz