Celkový počet licencí na ochranu průmyslového vlastnictví dosáhl v minulém roce 890, nejvíce z nich připadlo na patenty. Firmy, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce inkasovaly na poplatcích ze svých patentů celkem 3,4 mld. Kč, pouze 19,7 mil. Kč jich však pocházelo z nově uzavřených patentových licencí.
V roce 2022 bylo v Česku 169 subjektů s 890 platnými patentovými licencemi nebo licencemi na užitné či průmyslové vzory. Jde o nejvyšší počet od roku 2010. „V minulém roce mělo uzavřenou platnou licenční smlouvu na svůj patentově chráněný vynález 86 tuzemských subjektů, mezi nimiž bylo 46 podniků, 16 veřejných výzkumných institucí a 14 veřejných vysokých škol. Jen 11 z nich však získalo na licenčních poplatcích více než milion korun, naopak téměř polovina z nich žádné příjmy z platných licencí v roce 2022 neměla,“ říká Karel Eliáš z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Celkový počet poskytnutých patentových licencí dosáhl v minulém roce 356, přičemž 44 připadlo na vůbec poprvé patentově chráněné vynálezy. Šlo o nejnižší počet od roku 2015. Většinu, téměř 80 % (279), ze stále platných licenčních smluv na své patenty měly tuzemské subjekty v roce 2022 uzavřeny s jiným tuzemským subjektem, 31 pak připadlo na partnery z Německa a 21 na subjekty ze Spojených států amerických.
Firmy, vysoké školy a veřejné výzkumné instituce sídlící v Česku získaly v minulém roce z licenčních poplatků za poskytnutí práva třetím subjektům využívat jejich patentově chráněné vynálezy celkem 3,4 mld. Kč. Více než 95 % z této částky však připadá na Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, který každoročně získává výrazné licenční poplatky z USA. Bez těchto příjmů se výše všech ostatních přijatých poplatků z patentových licencí v Česku pohybuje pouze v řádu desítek milionů korun s tím, že většinu z nich tvoří příjmy domácích podniků. Pokud jde o příjmy z nově uzavřených patentových licencí, tuzemské subjekty loni získaly ze svých vynálezů 19,7 mil. Kč a 90 % z těchto poplatků získaly domácí podniky.
Na konci roku 2022 mělo 21 veřejných vysokých škol 864 platných patentů, ale licenční příjmy z nich v tomto roce získalo jen 12 škol, a to ve výši 6,5 mil. Kč. Zatímco podniky a ústavy Akademie věd využívaly licencování svých patentů i před rokem 2010, vysoké školy začaly s licencováním svých vynálezu až v posledních letech.
Další informace přináší aktuální publikace Licence na předměty průmyslového vlastnictví.
Zdroj: Český statistický úřad
- Autor článku: ne
- Zdroj: VědaVýzkum.cz