
Evropský patentový úřad zveřejnil statistické údaje za rok 2024. Vyplývá z nich, že čeští přihlašovatelé podali v minulém roce 252 přihlášek evropských patentů, což je nárůst o 5,4 % oproti roku 2023. Celkem bylo k Evropskému patentovému úřadu v roce 2024 podáno 199 264 přihlášek, přičemž počet patentových přihlášek ze všech 39 členských států Evropské patentové organizace vzrostl o 0,3 %. Téměř čtvrtina přihlášek pochází od malých a středních podniků.
Počet patentových přihlášek ze všech 39 členských států Evropské patentové organizace (EPO), vzrostl o 0,3 %, zatímco ty mimoevropské mírně klesly (-0,4 %).
„Navzdory politickým a ekonomickým nejistotám podali evropské společnosti a vynálezci v loňském roce více patentových přihlášek, což podtrhlo jejich technologickou zdatnost a jejich pokračující investice do výzkumu a vývoje,“ řekl předseda Evropského patentového úřadu (EPÚ) António Campinos. „Patentová data EPÚ přinášejí důležité informace pro průmysl, politiky a investory. Jak varuje Draghiho a Lettova zpráva, aby Evropa zůstala konkurenceschopná v celosvětovém měřítku, musí zlepšit svůj inovační ekosystém a podpořit vynálezce v rozšiřování a komercializaci jejich inovací, zejména v kritických oblastech, jako jsou zelené technologie, umělá inteligence a polovodiče.”
Počítačové technologie se ujímají vedení
Počítačové technologie, které zahrnují i oblasti umělé inteligence, jako je strojové učení a rozpoznávání vzorů, zaznamenaly v roce 2024 poprvé nejvíce evropských patentových přihlášek. Bylo jich celkem 16 815. Elektrická zařízení, přístroje a energie zaznamenaly v loňském roce nejsilnější růst (+8,9 % oproti roku 2023). Ten byl způsoben zejména pokroky v technologiích čisté energie, zejména inovacemi baterií (+24,0 %). Obor digitální komunikace, který zahrnuje vynálezy související s mobilními sítěmi, naopak zaznamenal pokles o 6,3 %.
Globální a evropské trendy
USA udržely pozici nejsilnější země původu evropských patentových přihlášek, následované Německem, Japonskem, Čínou a Jižní Koreou. Členské státy EPO představovaly 43 % podání, 57 % pocházelo ze zemí mimo Evropu (viz graf Původ přihlášek). Česká republika zaujímá v absolutních číslech 31. pozici (v roce 2023 byla na 33. místě). V přepočtu na 1 milion obyvatel zastává Česká republika 29. příčku.
Různý původ inovací – vedou velké podniky
V roce 2024 se lídrem v počtu přihlášek evropských patentů stala firma Samsung, která tento žebříček vedla naposledy v roce 2020. Prohodila si tak pozice s firmou Huawei, která tentokrát obsadila druhou pozici. Na třetím a čtvrtém místě zůstávají firmy LG a Qualcomm, na páté místo se vyšplhala firma RTX. V top 10 jsou celkem 4 firmy z Evropy, dvě jihokorejské, dvě z USA a po jedné z Číny a Japonska.
Téměř čtvrtina přihlášek evropských patentů je podána malými nebo středními podniky
Patenty jsou důležité i pro male a střední firmy. Přímo od vynálezce nebo od malého či středního podniku (méně než 250 zaměstnanců) pocházelo 22 % přihlášek podaných k EPÚ v roce 2024. Dalších 7 % přihlášek podaly univerzity a veřejné výzkumné instituce (viz graf Typy přihlašovatelů).
Na vzniku každé čtvrté patentové přihlášky se podílely ženy vynálezkyně
V roce 2024 uvádělo 25 % všech patentových přihlášek k EPÚ pocházejících z Evropy alespoň jednu ženu jako vynálezkyni. Nejvíce žen vynálezkyň se podílelo na patentových přihláškách ze Španělska se 42 %, následovaného Belgií (32 %) a Francií (31 %).
Jednotný patent
Systém jednotného patentu, který byl spuštěn v roce 2023, nadále nabírá na síle a nabízí inovátorům jednodušší a dostupnější patentovou ochranu v 18 členských státech EU s jedinou patentovou přihláškou. Jednotná ochrana byla požadována pro 25 % všech evropských patentů udělených EPÚ v roce 2024 v celkovém počtu více než 28 000 žádostí. To je o 53 % více než v roce 2023 (18 300 žádostí).
Této možnosti využívali nejvíce majitelé patentů z členských států EPO, kdy 3,5 % jejich evropských patentů bylo transformováno na jednotné patenty, následováni těmi z Jižní Koreje (18,9 %), Číny (17,9 %), USA (16,0 %) a Japonska (7,9 %). Hlavními žadateli byli Johnson & Johnson, Siemens, Samsung, Qualcomm a Volvo Group. Menší subjekty jsou ještě více nakloněny využívání systému jednotného patentu – evropské malé a střední podniky a univerzity mají míru využití 57,5 %. Čeští přihlašovatelé využili této možnosti v 73 případech, tedy u 50,7 % udělených evropských patentů.
Plné znění Patent Index 2024 je dostupné zde.
- Autor článku: ne
- Zdroj: Úřad průmyslového vlastnictví