Vyhledat

iocb tech

hlavní partner portálu

Nezávislé informace o vědě a výzkumu

Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Nepřehlédněte poptávku JRC po administrátorech výzkumu nebo konferenci EU Space Days v Budapešti. Dočtete se také o právě proběhlé 16. edici V4 tréninku, veřejné konzultaci k DSA a novém Nodu EOSC EU.

Společné výzkumné středisko (JRC) Evropské komise hledá vědce pro různá odvětví výzkumu

Konkrétně hledá JRC administrátory vědeckého výzkumu s předchozí zkušeností v jednom z 10 vypsaných odvětví a publikačních činností. Přijatí uchazeči budou pracovat na různých pobočkách JRC (Brusel a Geel v Belgii, Karlsruhe v Německu; Sevilla ve Španělsku, Ispra v Itálii a Petten v Nizozemsku). Uzávěrka přihlášek je stanovena na 10. prosince, více informací najdete na stránkách Evropské komise.

V4 trénink přivítal v Bruselu 35 projektových manažerů ze zemí napříč EU

Ve dnech 5.–7. listopadu 2024 se uskutečnila 16. edice školení projektových manažerů zemí V4. K celkovému počtu 475 projektových manažerů, kteří absolvovali školení v průběhu předchozích 15 edicí, se přidalo dalších 35 projektových manažerů působících na univerzitách a výzkumných institucích v zemích V4, Estonsku, Slovinsku, Rumunsku, Rakousku, Litvě a Nizozemí. Sedm českých účastnic a účastníků zastupovalo ústavy Akademie věd ČR, CEITEC a Univerzitu Karlovu. Více informací k obsahu tréninku najdete na stránkách CZELO.

Pro aktuální informace k dalším edicím doporučujeme sledovat newslettersociální sítě CZELO. 

Evropská komise oficiálně spustila služby Nodu EOSC EU

Koncept federace Nodů Evropského Cloudu pro otevřenou vědu (EOSC) představuje nejnovější vývoj ve fungování EOSC, přičemž prvním vyvíjeným a spuštěným Nodem je tzv. „Node EOSC EU“. Cílem je vytvoření federace EOSC, která bude fungovat jako vzájemně propojená síť autonomních uzlů, které fungují na základě společného rámce standardů, politik a osvědčených postupů. Nově otevřená platforma podporuje uživatele v každé fázi životního cyklu výzkumu a podporuje větší spolupráci a inovace v Evropě. Výzkumníkům poskytuje přístup k vědeckým publikacím, datům, softwaru a nástrojům výzkumných infrastruktur, což usnadňuje zavádění otevřené vědy do praxe.

Více informací najdete na webu EOSC.

Evropská komise zahájila veřejnou konzultaci k pravidlům pro přístup výzkumníků k datům online platforem

Nařízení o digitálních službách (DSA) poprvé umožní výzkumníkům přístup k datům ke studiu systémových rizik, dezinformací a společenských hrozeb. Návrh aktu vyjasňuje postupy pro přístup výzkumníků k datům velkých platforem a vyhledávačů, stanovuje pravidla pro formáty a dokumentaci dat a zavádí portál, který umožní výzkumníkům a poskytovatelům žádat o přístup k datům. Konzultace k aktu potrvá do 26. listopadu 2024. Po zapracování zpětné vazby vejdou pravidla v platnost v prvním čtvrtletí roku 2025.

Více informací najdete na stránkách Evropské komise.

EU Space Days 2024 míří do Budapešti

Letošní EU Space Days proběhnou ve dnech 20.–21. listopadu. Konference pod záštitou Evropské komise a maďarského předsednictví v Radě EU probere přínosy Evropského vesmírného programu a jeho komponent, jako jsou Galileo, EGNOS, Copernicus, GOVSATCOM a IRIS. Prostor dostanou také start-upy a scale-upy podpořené iniciativou CASSINI. Poprvé bude na programu také téma vesmíru a dvojího užití technologií.

Více informací k samotné konferenci a možnostem registrace najdete na stránkách Evropské komise.

 

Zdroj: CZELO


CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.

Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.

 

  • Autor článku: ne
  • Zdroj: VědaVýzkum.cz
Kategorie: CZELO