Česká styčná kancelář v Bruselu (CZELO) připravila týdenní přehled novinek. Dozvíte se o dohodě Rady a Parlamentu o rozpočtu na rok 2025, studii EIT o zastoupení žen v technologických firmách a doporučeních pro iniciativu „Jedno zdraví“. Přečtěte si také o nové výzvě Erasmus+ na rok 2025 a informačních webinářích, které k této výzvě pořádá agentura EACEA.
Rada a Parlament dosáhly dohody o rozpočtu EU na rok 2025
Rada EU a Evropský parlament dosáhly 18. listopadu dohody o rozpočtu EU na rok 2025. Rozpočet se zaměřuje na hlavní politické priority EU a reflektuje současnou složitou geopolitickou situaci. Program Horizont Evropa získá v roce 2025 závazky ve výši 12,76 miliardy eur. To představuje oproti roku 2024 mírný pokles způsobený dohodnutým snížením rozpočtu v rámci střednědobé revize. Oproti původnímu návrhu Evropské komise z června 2024 byl však rozpočet navýšen o 25 milionů eur, přičemž část prostředků posílí MSCA, klastr zdraví a EIC. Dohoda musí být formálně schválena během následujících dvou týdnů, hlasování v Evropském parlamentu je naplánováno na 27. listopadu 2024.
Více informací najdete na webu Evropského parlamentu.
Studie EIT zjistila nedostatečné zastoupení žen v začínajících technologických firmách
Evropský inovační a technologický institut (EIT) zveřejnil studii o zakladatelkách deep-tech startupů v Evropě. Studie, prezentovaná 18. listopadu 2024 na konferenci EIT INNOVEIT v Helsinkách, zahrnuje data od 7 165 startupů z 37 zemí. Podle výsledků se podíl zakladatelek v tomto odvětví od roku 2010 zdvojnásobil, přesto tvoří jen 17,4 % všech deep-tech startupů. V roce 2022 mělo méně než 24 % těchto startupů alespoň jednu ženu v zakladatelském týmu. Studie také upozorňuje, že zakladatelky čelí výrazně nižšímu financování, a to ve všech fázích investic. Například v počáteční fázi získávají ženy jen 15 % prostředků, zatímco muži 85 %.
Více informací najdete na webu EIT.
Evropská komise zveřejnila doporučení, jak posílit iniciativu ,,Jedno zdraví‘‘
Evropská unie představila doporučení pro posílení iniciativy „Jedno zdraví“, která propojuje zdraví lidí, zvířat a životního prostředí. Tento přístup, podporovaný vědeckými důkazy, má být základem pro budoucí opatření, včetně harmonizace politik a posílení spolupráce mezi členskými státy. EU již úspěšně aplikuje některé principy této iniciativy, ale je třeba je dále rozvíjet, aby lépe reagovaly na aktuální výzvy. Komisařka Iliana Ivanovová také upozornila na důležitost vzdělávání, výzkumu a inovací jako klíčových pilířů této strategie. Doporučení, byť nezávazné, může ovlivnit oblasti od ochrany biologické rozmanitosti až po boj s antimikrobiální rezistencí.
Více informací najdete na webu Evropské komise.
Erasmus+ výzva 2025
V úterý 19. listopadu Evropská komise zveřejnila výzvu Erasmus+ pro rok 2025. Celkový rozpočet programu na příští rok činí téměř 5 mld. eur, z nichž je pro Česko alokováno 100,7 mil. eur. Výzva zahrnuje projekty zaměřené na mobility jednotlivců na všech úrovních vzdělávání a projekty spolupráce (včetně tzv. centralizovaných aktivit). Ty jsou zaměřené na sdílení zkušeností, tvorbu společných výstupů a řešení aktuálních výzev v oblasti vzdělávání. Projekty musí reagovat na horizontální priority programu, kterými jsou inkluze, ekologická a digitální transformace a občanská participace. Do projektů se mohou zapojit nejen vzdělávací instituce, ale také například výzkumné organizace, inovační centra, podniky, aktéři na trhu práce či další organizace ze soukromého sektoru.
Více informací včetně aktuální Příručky k programu najdete na webu DZS.
Informační webináře Erasmus+ k výzvě 2025
V kontextu zveřejnění výzvy Erasmus+ pro rok 2025 pořádá výkonná agentura EACEA informační webináře k vybraným typům tzv. centralizovaných projektů. Již 27. listopadu proběhne online infowebinář k akcím Erasmus Mundus, zaměřený na tvorbu a realizaci společných magisterských programů. Ve čtvrtek 5. prosince bude následovat infowebinář k projektům Budování kapacit ve vysokoškolském vzdělávání, což jsou projekty, které se zaměřují na rozvoj vzdělávacích systémů a řešení aktuálních výzev ve třetích zemích. Na obou webinářích se zájemci dozví základní informace o těchto projektech, včetně rad a tipů, jak připravit a podat projektové žádosti. Na webu výkonné agentury EACEA budou v následujících dnech a týdnech postupně zveřejňovány také další infowebináře. Z velké většiny z nich jsou následně k dispozici i nahrávky. Konzultace ke všem centralizovaným projektům poskytuje také kancelář CZELO.
Zdroj: CZELO
CZELO přináší aktuální informace o dění v oblasti evropského vzdělávání a výzkumu, poskytuje informační a poradenské služby výzkumným a vzdělávacím institucím v ČR a podporuje je v pořádání pracovních jednání, workshopů, seminářů či konferencí a při dalších činnostech v Bruselu.
Česká styčná kancelář pro vzdělávání a výzkum v Bruselu – CZELO (Czech Liaison Office for Education and Research in Brussels) navazuje na činnost České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace. Činnost kanceláře CZELO je od roku 2021 zajišťována Domem zahraniční spolupráce, díky čemuž se její dosavadní působnost v oblasti výzkumu rozšířila i o oblast vzdělávání.
- Autor článku: ne
- Zdroj: CZELO